21. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hromadné propouštění? Úřad práce slibuje lidem pomoc

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Úřad práce slibuje pomoc lidem, které by mohlo zasáhnout případné hromadné propouštění v Moravskoslezském kraji. Kromě rekvalifikací a finanční podpory projektů zaměřených na návrat zaměstnanců na pracovní trh chce rozjet i nový poradenský projekt tak, aby se s lidmi pracovalo ještě v době, kdy budou zaměstnaní.

Mohli by si už předem ujasnit, kam chtějí profesně dále směřovat. Novinářům v Ostravě to řekla generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková.

"V Moravskoslezském kraji v současné době stoupá napětí a nejistota na trhu práce kvůli ohlášenému možnému hromadnému propouštění. Nechceme na situaci reagovat, až nastane a chceme být dobře připraveni," uvedla Bílková, které krajskému úřadu práce v případě nutnosti přislíbila i případné personální posílení.

"Jsme připraveni realokovat finanční prostředky, zejména v projektech hrazených z Evropského sociálního fondu, a to do projektů, které se úspěšně daří realizovat v Moravskoslezském kraji a které mají šanci pomoci při řešení té situace. Jsme připraveni jednat o posílení dalších finančních prostředků, personálních kapacit, které by úřad práce potřeboval," uvedla Bílková.

Doplnila, že v krátké době chce úřad práce připravit i nový poradenský projekt. "Ten projekt je zamýšlen tak, aby s lidmi ohroženými propouštěním pracovali odborníci ještě v době, kdy budou v pracovním poměru tak, aby měli jasnou představu o tom, co eventuálně mohou dělat po propuštění, a aby byli připraveni i pro úřad práce k tomu, aby je mohl třeba dále rekvalifikovat nebo s nimi pracovat," vysvětlila Bílková. Podotkla, že představa je taková, že by poradenskou službu poskytovaly přímo firmy, které by na ni dostaly peníze.

Masové propouštění?

Podle ředitelky Úřadu práce v Ostravě Yvony Jungové je v regionu o rekvalifikace značný zájem a jen během první poloviny letošního roku jimi prošlo 3600 lidí. Škála rekvalifikací je v regionu poměrně široká.

Za současnou dlouhodobě vysokou nezaměstnaností v Moravskoslezském kraji stojí světová finanční krize z konce roku 2008. Propouštění hrozí podle úřadu práce na dole OKD v Paskově a ve společnosti Evraz Vítkovice Steel.

Pokud by propouštění nastalo, jeho dopady by se projevily na podzim s přesahem do příštího roku. Propouštění by se ale projevilo i v dalších odvětvích a celkem by tak podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové bez práce mohlo být kolem 10.000 lidí.

Úřad práce- ilustrační

Původně úřad práce uvedl, že propouštění hrozí i v OKK Koksovnách, později ale své vyjádření korigoval. "V průběhu dnešního dne jsme se s potěšením dozvěděli, že v a.s. OKK Koksovny se žádné masové propouštění nechystá, a snižovaní počtu zaměstnanců tím pádem nehrozí," uvedla mluvčí Beránková.

Mediální zástupce společnosti OKK Koksovny Vladimír Bystrov ČTK sdělil, že podnik neplánuje propouštění svých zaměstnanců a ani žádné propouštění neoznámil na úřad práce. "Jak jsme tento týden informovali, ze strany NWR úspěšně pokračuje proces prodeje OKK Koksovny. Společnost NWR jedná s několika vážnými zájemci, kteří jasně deklarovali svůj zájem na pokračování provozu koksoven," uvedl Bystrov.

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji klesl v červnu o 0,1 procentního bodu na 9,5 procenta. Práci na konci měsíce nemělo 79.897 lidí, kteří bezprostředně mohli nastoupit do zaměstnání. Podle Jungové by při případném hromadném propouštění nezaměstnanost stoupla na 10,6 procenta a bez práce by mohlo být okolo 93.000 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBY – LISOVNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč