Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úřad prověří Transgas

Společnost RWE Transgas čeká správní řízení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost RWE Transgas čeká správní řízení. | foto: Reprofoto

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájí v pondělí správní řízení se společností RWE Transgas. Podezřívá ji ze zneužití dominantního postavení na trhu s plynem.

RWE Transgas mohla podle ÚOHS uplatňovat rozdílné podmínky ve smlouvách na koupi a prodej zemního plynu. Firma je podezřelá, že znevýhodňovala distributory mimo skupinu RWE, řekl dnes ředitel tiskového odboru ÚOHS Kristián Chalupa. RWE Transgas obvinění úřadu odmítá.

"Firma je přesvědčena o správnosti svého jednání a postupu na liberalizovaném trhu. S antimonopolním úřadem budeme velmi aktivně spolupracovat," řekl dnes mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Trh s plynem šetří antimonopolní úřad od konce letošího léta. Podle Chalupy obdržel tři podněty na podezření ze zneužití dominance ze strany Transgasu. Stěžovatelé zastupují většinu takzvaných oprávněných zákazníků. Jedná se o 34 velkých odběratelů, kteří mají od 1. ledna teoretickou možnost vybírat si svého dodavatele zemního plynu.

Šetření úřadu se však netýká regulovaných cen pro takzvané chráněné zákazníky, tedy domácnosti a malé společnosti.  "Tyto ceny nestanoví RWE Transgas, ale Energetický regulační úřad a jsou nastaveny zcela objektivně; v závislosti na růstu světové ceny plynu," upozornil Chalupa.

Ve správním řízení obecně hrozí firmám pokuty do výše až deseti procent jejich obratu.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...