Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úřad zalepuje díry v rozpočtu

Archivní foto: Ústředí Českého Telecomu na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní foto: Ústředí Českého Telecomu na pražském Žižkově. | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Rozdávat pokuty tuzemský antimonopolní úřad umí. Nedávno nadělil Českému Telecomu pod vánoční stromek "dárek" v podobě 205milionové sankce. Za minulý rok vybral úřad na pokutách asi 1,5 miliardy korun, to je ve srovnání s rokem 2003 až trojnásobně více. Výsledky pro letošek zatím sice nejsou přesně známy, předběžný odhad je ale zase o něco vyšší.

Pro kartelový úřad je však rozhodující, kolik z uložených pokut již bylo zaplaceno. Důležité to je ale i pro ministerstvo financí, které z pokut "záplatuje" schodek státního rozpočtu. "Sankce jsou jako neplánovaný příjem, se kterým nelze dopředu počítat, takzvaným nadrozpočtovým příjmem státního rozpočtu," říká Jaroslav Růžek z ministerstva financí s tím, že příjmy ze sankcí tudíž nemohou být použity pro výdajovou stránku rozpočtu. "Jsou ale součástí financí, které slouží ke snižování schodku rozpočtu," upřesnil Růžek.

Do státní kasy zatím nepřišla ani koruna od stavebních spořitelen, i když jim úřad vyměřil sankci necelou půlmiliardu korun. Důvodem bylo podezření ze zakázané dohody o výměně informací. Úřad ale případ ještě jednou otevře kvůli procesním vadám v rozhodnutí.
Nejvyšší pokuty od kartelového úřadu
* Stavební spořitelny 484 mil.
* Distributoři pohonných hmot 313 mil.
* Český Telecom 205 mil.
* Pekárenské společnosti 120 mil.
* Cukrovary 118,7 mil.
* Český Telecom 90 mil.
* Český Telecom 81,7 mil.
Pozn.: údaje jsou v korunách
Pramen: ÚOHS


Zaplaceny byly ale podle informací z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže peněžité tresty 313 milionů korun, které si vysloužilo šest distributorů pohonných hmot. Čelili přitom podezření, že ve shodě upravovali ceny benzinu. "Splaceno mají všichni, Benzině však byla splátka kvůli horším finančním výsledkům odložena," uvedl ÚOHS.

Ke společnostem, které si úřad zvláště "oblíbil", patří Telecom. Za několik minulých let dostal asi šest pokut za zhruba čtyři sta milionů korun. Poslední sankce 205 milionů je nejvyšší, jakou kdy úřad uložil jediné společnosti. Na zaplacení má nyní firma necelých 90 dní.

Hospodaření Telecomu by však pokuta podle expertů ovlivnit neměla. Loni vykázal čistý zisk 5,6 miliardy korun a výnosy 62 miliard. Navíc si Telecom na sankce už dříve vytvořil rezervu a k tomu se hodlá bránit u soudu. "Nebudeme tyto věci komentovat," reagoval na dotaz, kolik z udělených pokut už Telecom uhradil, jeho mluvčí Martin Žabka. Podle informací LN je však už kromě poslední sankce vše zaplaceno.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.