31. října 2007 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úřadu se nelíbí zdražování potravin

Pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečivo - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BRNO Antimonopolní úřad bude zkoumat, zda se firmy na trhu nedopouštějí kartelu. Úřad pojal podezření kvůli neobvyklému způsobu, jakým velcí hráči na trhu dlouho dopředu oznamují zdražování potravin. O zdražování mluví hlavně výrobci pečiva, masa a mléka.

Oznamování růstu cen může ovlivnit konkurenci, řekl dnes novinářům předseda úřadu Martin Pecina.

ÚOHS zatím nevede žádné správní řízení, pokud by ale prohřešky odhalil, mohou následovat mnohamilionové pokuty. O zdražení pravidelně informují hlavně výrobci pečiva a zpracovatelé masa a
mléka. Úřadu se nelíbí především to, že informace dlouho dopředu uvolňují hlavně velké firmy. Není to podle něj rozumná obchodní politika. "Každý se snaží zdražování co nejdéle tutlat. Informovat o něm se nám jeví podezřelé. Nechceme do budoucna tyto aktivity připustit," uvedl Pecina s tím, že oznamování cen a následné jednání firem ve shodě může poškodit zemědělce, obchody i zákazníky.


Přiznal ale, že s něčím podobným české zákony nepočítají. V Evropě se podobné jednání většinou řeší dohodou a pokud se nenajdou důkazy, zůstanou firmy bez pokuty, doplnil Pecina.
Nelíbí se mu ani to, že o změnách cen informuje třeba i potravinářská nebo agrární komora. "Tyto signály mohou vést a také v České republice vedou ke zvyšování cen potravin," uvedl. Úřad se chce zaměřit také na sdružení výrobců a odbytová družstva.

Často mají značný podíl na trhu, ÚOHS chce hlídat, aby některá sdružení nezneužívala své dominance. "To, co se teď děje, vypadá tak, že se firmy sdružují ne tak, aby vytvořily větší subjekt, který bude mít lepší pozici k vyjednávání s řetězci, ale vznikají silné subjekty, jejichž podíl na trhu je rozhodující," uvedl Pecina. Jako příklad uvedl zpracovatele vepřového masa.


O odbytovém družstvu teď uvažují i zpracovatelé mléka. Tvrdí, že podíl zúčastněných firem nepřesáhne 40 procent. Podle Peciny má ale zájem o účast v družstvu většina tuzemských firem. "Je to hodně za hranou toho, co je možné chápat jako odbytové družstvo," zhodnotil Pecina.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz