18. října 2007 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Urban: Vláda má plány na nový Temelín

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Veis David ČTK

PRAHA Kabinet Mirka Topolánka má na stole dokument společnosti ČEZ na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Tvrdí to stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban, podle kterého rozhodnutí o projektu leží už jen na vládě.

"Státem ovládaná elektrárenská skupina ČEZ má  projekt na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín hotový. Záleží jen na vládě, zda dá tomuto plánu zelenou, nebo zda spadne pod stůl. Pokud s ním vláda bude souhlasit, může rovnou začít schvalovací proces," řekl Milan Urban při jednání v Poslanecké sněmovně.

Ministr průmyslu Martin Říman to však odmítá. Podle něj se Urban hluboce mýlí. Současná vláda má navíc ve svém programovém prohlášení bod, podle něhož nebude podporovat výstavbu dalších jaderných zdrojů.

Urbanovo tvrzení odmítá i ČEZ. Podle společnosti sice původní projekt elektrárny se čtyřmi bloky počítal, ucelený projekt dostavby ale neexistuje. "V tuto chvíli vyhodnocujeme různé varianty dalšího rozvoje a připravujeme pro ně studie a odborné podklady, plánování v energetice totiž probíhá na desítky let dopředu. Ucelený projekt však neexistuje," řekla ČTK mluvčí ČEZ Eva Nováková s tím, že ČEZ respektuje rozhodnutí vlády.

Urban s informací přišel během diskuse na téma, zda má státní energetickou koncepci v budoucnu schvalovat místo vlády Poslanecká sněmovna. Sám chce prosadit právě schvalování poslanci. Tvrdí mimo jiné, že schválenou koncepci z března 2004 nikdo stejně nerespektuje.

Varuje, že kolem roku 2012 přestane být Česko soběstačné v zásobování elektřinou a nebude ji mít ani odkud dovážet. "Energetická budoucnost České republiky by neměla být vedena jen tím, jak budou krátkodobě rozhodovat stranické sekretariáty," řekl mimo jiné.

Podle jeho slov nejde o důvod, aby ČSSD rozbila vládní koalici. "My chceme, abychom měli jistotu, že v roce 2012, v roce 2013, tady bude v České republice dostatek elektrické energie," prohlásil.

Zelení jsou jasně proti

Změna v zákoně by totiž za určitých okolností mohla otevřít cestu k výstavbě nových bloků jaderných elektráren. Pokud by tento návrh podpořil někdo z koaličních poslanců, považovali by to asi zelení za porušení koaliční smlouvy, řekl ve středu místopředseda Strany zelených Ondřej Liška.


Někteří poslanci ODS ale nejsou spokojeni s tím, že se vláda na přání zelených zavázala zmrazit výstavbu nových jaderných bloků.

Rozdílná stanoviska ukázala dnešní diskuse ve sněmovně. S ministrem životního prostředí a šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem se v ní názorově střetl poslanec a člen vnitrostranické platformy v ODS Jan Klas. Na rozdíl od zelených si nemyslí, že by se stát měl stavby nových jaderných bloků vzdávat, jak to činí programové prohlášení kabinetu.

Hlasování, k němuž se sněmovna dostane nejdříve příští týden, ukáže, nakolik jsou výhrady vnitrokoaličních kritiků vážné a zda mohou ohrozit i koalici jako takovou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz