4. října 2010 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úředníci dostanou nový systém, který umožní lépe vymáhat daně

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Berní úředníci dostanou nový počítačový systém, který jim umožní efektivněji vymáhat daně. Ministerstvo financí stupňuje tlak vůči podezřelým majetkovým a finančním transakcím. Soustředěný atak se rozbíhá dvěma cestami: centrála daňové správy nakupuje počítačový analytický systém, který pomůže efektivněji vyhledávat daňové úniky.

A finančně analytický útvar ministerstva financí připravuje kontrolu institucí, které úřadům nehlásí operace, které mohou krýt praní špinavých peněz. "Systém se stane jedním z hlavních nástrojů při správě daní, detekci a analýze daňových úniků," informuje o nákupu počítačové aplikace ministerská zpráva, kterou mají k dispozici Hospodářské Noviny.

"Analyticko-vyhledávací, monitorovací a rešeršní systém", jak zní jeho oficiální název, umožní berním úředníkům pracovat jako vyšetřovatelé policie či tajných služeb, kteří aplikaci rovněž používají. "Prioritně ten systém kupujeme kvůli masivním daňovým únikům, například při obchodu s pohonnými hmotami," říká Jan Knížek, vrchní ředitel Ústředního finančního a daňového ředitelství.

Paralelně se zesiluje i tlak ministerských analytiků, kteří jsou klíčovým oddělením státní správy v boji s praním špinavých peněz. Ti prověřují podezřelé transakce, které jim podle zákona musí hlásit banky, směnárny, advokáti či notáři.

"Ke konci roku plánujeme kontrolu některých bankovních institucí, hlavně těch menších s privátní klientelou, které posílají jen minimum nebo žádná hlášení o podezřelých transakcích," řekl deníku ředitel Finančně analytického útvaru ministerstva Milan Cícer.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.