Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úředníci zkolaudovali Temelín

ČESKÉ BUDĚJOVICE Téměř po pěti letech od zahájení dodávek elektřiny získal první blok Jaderné elektrárny Temelín oficiální povolení k provozu. Jihočeský krajský úřad totiž pro stavbu vydal kolaudační rozhodnutí.

"Rozhodnutí nabude právní moci do 15 dnů, pokud se nikdo z účastníků řízení neodvolá. Poté by věc muselo řešit ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Arnošt Máče z tiskového odboru úřadu.

Proces kolaudace více než stovky staveb v elektrárně začal v polovině loňského roku. O kolaudaci bloku zažádal ČEZ letos v říjnu. Již od loňska má Temelín povolení od stavebního úřadu pro zkušební provoz, které platí do konce letošního roku.

Kolaudace schválila do užívání mimo jiné budovu s reaktorem a strojovnu. ČEZ připravuje žádost i pro druhý blok.  "V tuto chvíli zatím nemáme kolaudační rozhodnutí oficiálně k dispozici. Je však třeba říci, že akciová společnost ČEZ splnila všechny zákonné podmínky pro kolaudační rozhodnutí," řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Proti protestují ekologičtí aktivisté z Česka a Rakouska a členové občanských sdružení. Upozorňují především na potíže, které elektrárnu neustále doprovázejí. Dnes večer navíc obsluha odstaví druhý blok kvůli výměně rotoru na turbíně, jenž způsoboval její chvění, což bylo příčinou častých odstávek. Blok bude mimo provoz do půlky ledna.

Podle atomového zákona ukončila elektrárna zkušební provoz loni na podzim, když obdržela od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení přejít na plný režim. Dokument povoluje provoz Temelína na deset let od spuštění štěpné reakce. U prvního bloku to znamená do roku 2010 a u druhého do roku 2012. Poté bude muset ČEZ získat nové povolení.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?