7. června 2007 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úroky v Evropské unii rychle rostou

Nové sazby ovlivní zdražení úvěrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové sazby ovlivní zdražení úvěrů. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby na čtyři procenta. Tento krok může ovlivnit zdražování úvěrů v místních bankách. Na druhou stranu též pravděpodobně zvýší úrokové sazby z uložených úspor a bude tak občany unie více motivovat ke spoření.

 Evropská centrální banka (ECB), strážce finanční stability zemí Evropské unie, včera zvýšila úrokové sazby. Ty stouply o čtvrt procentního bodu a dostaly se tak na šestileté maximum ve výši čtyř procent. Před rokem a půl byly úroky oproti dnešku pouze poloviční. Tento krok může ovlivnit hospodaření všech sedmadvaceti zemí unie. Bude mít totiž vliv na zdražování úvěrů v místních bankách. Na druhou stranu též pravděpodobně zvýší úrokové sazby z uložených úspor a bude tak občany unie více motivovat ke spoření.Cílem opatření ECB je zpomalit dražšími úvěry ekonomickou aktivitu a tím zmírnit riziko nárůstu inflace. Toto riziko zřejmě centrálním bankéřům připadá reálné, protože zvýšili také odhad průměrné inflace v unii z 1,8 na 2 procenta. Ekonomika eurozóny totiž pokračuje podle centrální banky v růstu tempem, které je mnohem silnější, než se předpokládalo před rokem. Hospodářství v prvním čtvrtletí rostlo na úrovni tří procent. Podnikatelská aktivita výrazně expandovala a také nezaměstnanost je nejnižší v historii unie. Prudce kupředu šlo navíc i hospodaření některých zemí, které se dříve potýkaly s problémy, jako je například Německo. Podle banky je zde hrozba, že se naplní volné výrobní kapacity, což by spolu s růstem mezd mohlo vést ke zvyšování cen.

Celý článek najdete v dnešních Lidových novinách.

 

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?