22. dubna 2009 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úroky z hypoték prudce klesly

Úroky klesají, přesto jsou o dvě procenta vyšší než před čtyřmi lety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky klesají, přesto jsou o dvě procenta vyšší než před čtyřmi lety. | foto: Rigips

PRAHA Průměrné úrokové sazby nových hypotečních úvěrů v březnu poklesly o čtvrt procentního bodu na 5,5 procenta. Byl to druhý nejsilnější meziměsíční pokles v historii sledování vývoje hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje prodeje celkem devíti tuzemských bank.

Fincentrum Hypoindex mapuje hypoteční trh od roku 2003. Větší meziměsíční pokles cen byl pouze v červnu 2005. V té době sazby hypoték dlouho strmě klesaly až na historické minimum zhruba 3,6 procenta. Vyplývá to ze stránek společnosti hypoindex.cz.

Za celé první čtvrtletí poskytly banky hypoteční úvěry za 17,7 miliardy korun, což znamenalo meziroční pokles přesně o třetinu. Počet sjednaných hypotečních úvěrů se od ledna do března meziročně snížil o třicet procent na deset tisíc.

V březnu se hypoteční trh začal stabilizovat. V tomto měsíci banky poskytly 97 procent objemu hypoték prodaných v březnu 2008. Počet hypotečních úvěrů v březnu dokonce překonal sumu z loňského třetího měsíce roku o 5,6 procenta.

ČTK