Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úroky z hypoték v květnu klesly v průměru na 2,4 procenta, uvádí průzkum

Panelový dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelový dům. | foto: Shutterstock

PRAHA Úroky z hypoték v květnu klesly v průměru na 2,4 procenta z dubnových 2,53 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. V dalších měsících lze očekávat pokračující postupné snižování. Průměrná hypotéka se mírně zvýšila na 2,412 milionu korun.

Úroky z hypoték v květnu klesly v průměru na 2,4 procenta z dubnových 2,53 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. V dalších měsících lze očekávat pokračující postupné snižování. Průměrná hypotéka se mírně zvýšila na 2,412 milionu korun.

„České banky budou dále snižovat úrokové sazby a současná průměrná sazba 2,40 procenta se blíží hodnotám, které známe z počátku roku 2018. Vzhledem k tomu, že ke snížení přistoupili i největší tuzemští poskytovatelé úvěrů na bydlení, lze trend poklesu úrokových sazeb očekávat i v následujících měsících,“ uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák.

Do konce roku Novák čeká postupný příklon k sazbám okolo dvou procent, ovšem nepředpokládá rekordně nízké sazby, jaké byly ke konci roku 2016. Banky nyní mají stále velký prostor pro další snížení úrokových sazeb. Jak cena zdrojů, tak základní sazba od České národní banky jsou na minimech. Sazby činí 0,25 procenta a výnos desetiletého dluhopisu je okolo 0,7 procenta.

Vývoj hypotečního trhu v druhé polovině roku záleží podle něj na kondici české ekonomiky, nezaměstnanosti a délce a hloubce ekonomické recese. Některé segmenty, jako jsou gastro či hotelnictví, bojují s existenčními problémy a vysokou mírou nezaměstnanosti. Banky na žadatele z těchto oborů pohlíží jako na více rizikové. Dalším faktorem je, kolik lidí, kteří již hypotéku mají, bude mít problémy se splácením v důsledku ztráty zaměstnání nebo snížení příjmu, dodal Novák.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...