8. února 2008 8:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

USA chtějí odvrátit recesi zákonem

Newyorská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Americký Kongres ve čtvrtek večer definitivně schválil plán, který má ve volebním roce pomocí dočasných daňových slev a investičních pobídek zabránit propadu slábnoucí ekonomiky do recese. Konečná podoba balíčku má hodnotu 152 miliard dolarů.

Na opatřeních se dohodly obě strany zastoupené v Kongresu s prezidentem Georgem Bushem, který nyní dostane zákon k podpisu. Předpokládá se, že jej podepíše zákon příští týden.


Zákon počítá s jednorázovou daňovou refundací až 600 dolarů (10.500 korun) pro jednotlivce mimo nejbohatší vrstvy a 1200 dolarů pro manžele plus 300 dolarů na každé dítě. Senát navíc prosadil 300 dolarů pro lidi s nízkými příjmy včetně důchodců a invalidních veteránů, kteří neplatí daně z příjmu. Další součástí plánu jsou daňové úlevy na podporu podnikatelských investic do obnovy zařízení.


Ministr financí Henry Paulson na tiskové konferenci s šéfy Kongresu řekl, že šeky ministerstva financí dostane více než 130 milionů Američanů. S jejich distribucí se začne v květnu a do léta to bude hotovo, řekl ministr. Bush označil plán za dostatečně široký, včasný a efektivní. "Tento zákon pomůže stimulovat spotřební výdaje a urychlit potřebné podnikatelské investice," řekl.


Stimulační plán má odvrátit hrozící ekonomickou recesi. Ekonomika Spojených států je nyní pod tlakem krize na trhu bydlení a potíží na úvěrovém trhu, které začínají zasahovat i další sektory a podle ekonomů by mohly vyvolat hospodářský pokles. Ten by se negativně odrazil v celé globální ekonomice. Kongresmani vzhledem k listopadovým volbám přistupovali ke stimulačnímu
balíku velmi ochotně. Ekonomové však mají o efektivnosti rozdávání peněz širokým vrstvám značné pochyby. Podle některých takovéto dočasné daňové úlevy spotřební výdaje nijak nezvýší a pouze vytvoří velkou díru v rozpočtu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!