Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

USA má zachránit 700 miliard dolarů

Krizi by mělo vyřešit 700 miliard korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krizi by mělo vyřešit 700 miliard korun. | foto: Česká pozice

WASHINGTON Kongres Spojených států amerických začal o víkendu projednávat plán na stabilizaci bankovního sektoru a ukončení krize, která se začala projevovat loni v srpnu. Pokud Kongres vládní návrh schválí, bude toto záchranné lano stát americké občany až 700 miliard dolarů.

Gigantická suma, v přepočtu téměř 12 bilionů korun, představuje zhruba jednu čtvrtinu amerického státního rozpočtu. Jeho výdaje pro letošní rok byly schváleny ve výši 2,9 bilionu dolarů, předpokládané příjmy přitom činily pouhých 2,66 bilionu. Státní dluh USA se tím po letošku vyšplhá až na 11,3 bilionu dolarů.

Plán, jehož hrubé kontury nastínil americký ministr financí Henry Paulson již v pátek, by měl americkou vládu zmocňovat k vykoupení ztrátových a rizikových aktiv. Během následujících dvou let by tak vláda prostřednictvím zvláštního fondu mohla od amerických bank a finančních institucí vykoupit špatné hypotéky, a zastavit tak prohlubování globální úvěrové krize.

Státní fond bude vykupovat špatné úvěry
Fond by měl od soukromých bank a finančních institucí vykupovat hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami v aukcích v balících po 50 miliardách dolarů. Fond bude moci vykoupit pouze pohledávky, které vznikly před 15. zářím 2008. Zbavit se špatných úvěrů však budou moci pouze firmy, které buď v USA sídlí, nebo tam alespoň mají významnou část svého byznysu.

 Podle návrhu by rozhodování, která aktiva vykoupit, měl plně v rukou ministr financí. Jeho rozhodnutí by nemohl zvrátit žádný soud. Po konzultaci s šéfem americké centrální banky (Fed) by měl ministr financí dokonce pravomoc vykoupit špatné úvěry i za jiných podmínek, než se uvádí v návrhu, uvedla tisková agentura Reuters. Pokud by si to stabilizace finančního trhu vyžádala, mohl by ministr Paulson vykoupit například nelikvidní hypotéky i od neamerických institucí i přesto, že se na ně původní záchranný plán nevztahuje.

 Členové Kongresu se návrhem budou zabývat i tento týden a vyjádřili ochotu plán projednat ve zrychleném řízení a schválit ho ve formě zákonu ještě do konce týdne. V pátek totiž Kongres přeruší zasedání a zahájí pravidelnou přestávku kvůli americkým prezidentským volbám. Z demokratických řad se však již začaly ozývat kritické hlasy, které požadují některé změny. Demokraté by například chtěli mít větší kontrolu, limity na platy manažerů ve firmách, od kterých vláda pohledávky vykoupí a také pomoc pro vlastníky nemovitostí z řad jednotlivců.

 „Budeme s Kongresem spolupracovat na tom, abychom zákon měli rychle schválený,“ citoval v sobotu deník Financial Times amerického prezidenta George Bushe. Zástupci ministerstva financí a členové Kongresu si dali za úkol dosáhnout přes víkend shody jak republikánských, tak demokratických kongresmanů. Výsledek jednání by měl být znám v pondělí ráno ještě před otevřením světových burz, napsal Financial Times.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.