16. prosince 2008 20:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

USA snížily základní úrok téměř na nulu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

WASHINGTON Americká centrální banka (Fed) dnes rozhodla o bezprecedentním snížení základní úrokové sazby na rekordní minimum nula až 0,25 procenta z dosavadní úrovně jedno procento. Fed po dvoudenním zasedání rovněž oznámil, že ekonomiku sužovanou již rok těžkou recesí podpoří i pomocí všech dalších nástrojů měnové politiky.

Fed dnešním krokem snížil cílovou úroveň pro sazbu "na federální fondy", tedy na jednodenní úvěry na mezibankovním trhu. Tato sazba ovlivňuje všechny ostatní úvěrové náklady v ekonomice a jejich snížení by mělo podpořit ekonomickou aktivitu. Analytici finančních trhů většinou očekávali, že Fed sníží sazbu jen na 0,5 procenta a spíše oznámí některé nestandardní kroky.

"Je to vysoce neortodoxní a kreativní krok," řekl v první reakci  Michael Woolfolk z Bank of New York-Mellon. Podle něj nyní, kdy už
sazby nelze snižovat, nastoupí ze strany Fedu takzvané kvantitativní
uvolňování, tedy v podstatě přímé zvyšování množství peněz v oběhu, spolu se stimulačním programem nové vlády v plánované sumě přes 500 miliard dolarů.

Fed se snaží snižováním úroků zmírnit recesi, která americkou ekonomiku sužuje už celý rok. Od září 2007 se základní sazba snížila o 4,25 procentního bodu na jedno procento.

Pondělní údaje o listopadovém propadu průmyslové výroby a dnešní nová rekordní minima trhu bydlení ukázaly prohlubování recese a podtrhly nutnost dalších zásahů. Navíc se prohlubují deflační tendence, kdy spotřebitelské ceny v listopadu klesly rekordním tempem 1,7 procenta. Ekonomové čekají ve čtvrtém čtvrtletí hluboký pokles ekonomiky, někteří až o šest procent.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.