Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

USA ve znamení nákupů

Dolary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolary | foto: Lidovky.cz

CHICAGO/PRAHA Zahájení vánoční nákupní sezony v USA bylo méně povedené než v loňském roce. Vytoužený den všech obchodníků - „černý pátek“ - přinesl mírně slabší tržby než minulý rok, přesto obchodníci věří v úspěšnou sezonu.

Letos během uplynulého pátku Američani podle předběžného odhadu ShopperTrak utratili v obchodech osm miliard dolarů, což je o necelé procento méně než loni. A to přesto, že obchodníci nabízejí mohutné slevy ve výši desítek procent a část z nich v pátek otevřela své obchody již o půlnoci.

Černý pátek následuje po americkém svátku Dni díkuvzdání a je pro americké obchodníky velmi důležitý, protože zahajuje vánoční sezonu. Na rozdíl od černých pátků na burzách totiž neznamená krach, ale naopak se na něj obchodníci těší. V tento den pro obchodníky začíná období, kdy se začínají dostávat do zisku, neboli v účetní hantýrce do černých čísel. I přes slabší útratu než loni jsou odborníci optimističtí ohledně spotřeby Američanů během období před vánočními svátky. „Je to stále skvělý start do sezony,“ komentoval výsledek viceprezident ShopperTrak Bill Martin pro agenturu Bloomberg. Zároveň ovšem upozornil, že výši tržeb mohou snížit výrazné slevy. Některé elektronické výrobky se podle něj prodávají o ceny snížené o třicet procent ve srovnání s loňskem.

Obchodníci se totiž snaží přilákat co nejdříve zákazníky, protože jejich nákupní horečku mohou brzy zchladit účty za topení. Ceny energií totiž vzrostly, což společně s růstem úrokových sazeb může snížit spotřebu Američanů.

Ani vyšší životní náklady neodradily podle odhadu Národní federace maloobchodu Američany od nákupní horečky. Během celého víkendu měli podle federace utratit více než 22,8 miliardy dolarů. Tato částka představuje loňskou rekordní útratu. Největší světový obchodní řetězec Wal-Mart je rovněž optimistický. Podle prohlášení firmy se listopadové tržby zvýšily o zhruba 4,3 procenta, přičemž výsledku pomohl silný začátek vánoční sezony, který předčil odhady firmy.

Wal-Mart ale není jediný, kdo hlásí vyšší útraty. Společnost Visa uvedla, že útraty placené kartami Visa se v pátek zvýšily o dvanáct procent na 2,2 miliardy dolarů.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?