14. ledna 2009 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úspěšný makléř se pozná podle prstů

Podle studie může o úspěšnosti obchodníků výrazně napovídat poměr velikosti mezi ukazováčkem a prsteníčkem na ruce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle studie může o úspěšnosti obchodníků výrazně napovídat poměr velikosti mezi ukazováčkem a prsteníčkem na ruce. | foto: THOMAS LOHNES/MARTIN OESER AFP

PRAHA/LONDÝN  Výzkumníci z univerzity v Cambridgi včera zveřejnili studii, která by mohla napomoci bankám najímat výkonnější makléře pro obchodování na finančních trzích a trzích s cennými papíry.

Podle studie, o níž jako první informoval list Financial Times a která byla uveřejněna v prestižním americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, může o úspěšnosti obchodníků výrazně napovídat poměr velikosti mezi ukazováčkem a prsteníčkem na ruce. Čím delší prsteníček je, tím vyšší má obchodník předpoklad k dosahování zisků. K danému závěru došla trojice britských vědců po přezkoumání fotografií dlaní 49 makléřů nejmenované londýnské banky.

Poměr mezi délkou ukazováčku a prsteníčku vybraných dobrovolníků se pohyboval v rozmezí od 0,90 do 1,02. Makléři s nižším ukazatelem, tj. s větším prsteníčkem, byli podle průzkumu úspěšnější a jejich roční plat byl až 11násobně vyšší než plat jejich kolegů s vyšším ukazatelem, u kterých není rozdíl v délce obou prstů tak výrazný.

Rozdíl v délce ukazováčku a prsteníčku podle vědců souvisí s množstvím testosteronu a ostatních mužských hormonů. Dlouhodobé statistiky dokazují, že vyšší hladina testosteronu zvyšuje sebedůvěru, obezřetnost, reakční schopnosti a také schopnost podstupovat riziko.

Jak délka prstů ovlivňuje úspěšnost

Porovnává se délka ukazováčku a prsteníčku. Lidé s větším rozdílem délky mezi oběma prsty, tj. s větším prsteníčkem, mají větší předpoklady k dosahování zisků. Jsou pohotovější a více ochotni riskovat.

Poměřování prstů již bylo využíváno v oblasti sportu pro zjišťování fyzických předpokladů sportovců ke špičkovým výkonům. Využití v oblasti obchodování na finančních trzích je průlomové. „Byli jsme překvapeni, že míra vystavení hormonům v mateřské děloze má vliv na budoucí výsledky v obchodování,“ řekl autor studie John Coates.

Spolu se svými dvěma spolupracovníky z cambridgeské univerzity, Markem Gurnellem a Aldem Rustichinim, Coates vypozoroval, že obchodníci s větším délkovým rozdílem mezi prsteníčkem a ukazováčkem obchodují ve větších objemech a pozice mají mnohdy otevřené pouze po dobu několika vteřin. Na závislost testosteronu na výkon obchodníků upozornili stejní vědci již loni, kdy zjistili, že největšího denního zisku dosahovali makléři, v jejichž těle byla na počátku dne nejvyšší hladina testosteronu. Coates, který před nástupem na akademickou dráhu vedl obchodní oddělení v německé Deutsche Bank, zpochybnil, že jeho průzkum může být finančními institucemi využíván jako kritérium pro přijímání obchodníků. „Statistiky, jako je ta naše, mohou poukázat na průměrné efekty, které lze vysledovat na populaci. Jen stěží však mohou být aplikovány na konkrétní jedince,“ zdůraznil Coates.