Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úspory na důchod si nevyberete. Po smrti propadnou pojišťovně

Penzista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), aby si lidé povinně spořili na důchod v privátních penzijních fondech, počítá s tím, že takto naspořené prostředky nebude možné si při odchodu do penze jednorázově vybrat, ani se po vyměření důchodu nebudou moci stát předmětem dědictví.

Návrh MPSV počítá s tím, že po skončení spořicí fáze v privátních penzijních fondech by s odchodem člověka do penze měly být jeho úspory převedeny do životních pojišťoven. Ty by mu pak vyměřily důchod, který by každý měsíc pobíral až do své smrti. Píše to deník Právo s odvoláním na poradce ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) pro důchodovou reformu Ivo Foltýna.

INFOGRAFIKA: Hlavní pilíře reformy penzí
Klikněte pro zvětšení

"Tzn. v případě úmrtí výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví," potvrdil Právu Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV. Základním cílem důchodových systémů, zejména pak těch povinných, je podle něj poskytnutí přiměřeného zabezpečení ve stáří a toho se dosáhne nejlépe výplatou doživotního důchodu.

"V případě, že by bylo umožněno prostředky vybrat jednorázově, přestal by systém plnit svoji základní funkci," dodal pro Právo Sulek.

Většina si vybírá naspořené peníze najednou

V současné době fondy v dobrovolném pilíři tuto funkci dlouhodobého příjmu neplní, protože drtivá většina lidí si naspořené prostředky vybírá ihned.

To podle expertů jen potvrzuje, že doživotní penze není pro klienty atraktivní, protože obsahuje riziko předčasné smrti, a tím i propadnutí úspor. Řada odborníků proto namítá, že stát by měl lidem, které možná přinutí spořit si povinně v soukromých fondech, nabídnout alespoň více variant, jak naložit se svými úsporami, píše dnešní Právo.

Čtěte také

Povinné odvody do penzijních fondů by se podle návrhu MPSV měly týkat daňových poplatníků, který je nyní méně než 40 let. Nad tuto věkovou hranici by si lidé spořili dobrovolně. O podobě penzijní reformy by se mohlo rozhodnout již tento týden po jednání ekonomických ministrů.

V průběhu dosavadních jednání se mimo jiné strany již shodly na způsobu, kterým se bude navyšovat do budoucna věk odchodu do důchodu a na způsobu valorizace důchodů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?