10. června 2009 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ústavní soud se zastal majitelů domů, mají šanci na miliony od státu

Budova Ústavního soudu v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Ústavního soudu v Brně | foto: ČTK

BRNO Majitelům domů svitla naděje, že od státu získají náhradu škody za pokračující regulaci nájemného, která je poškozuje. Ústavní soud přikázal Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby znovu rozhodl o žalobě na náhradu škody, kterou společnost Interdomus podala na stát právě kvůli regulaci nájemného. Pražský soud by měl zohlednit nové, průlomové stanovisko soudu, jež přiznává některým majitelům domů právo na specifickou náhradu od státu.

ÚS má dnes na programu další dvě veřejná jednání o podobných případech.

Ve firmě Interdomus je předsedou představenstva známý bojovník proti regulaci nájemného Girolamo Giormani. Společnost podala před lety žalobu na stát, požadovala 64 milionů korun a úroky z prodlení. Neuspěla u obvodního soudu ani u Městského soudu v Praze.

ÚS zkoumal stížnost několik let, v prosinci ji poprvé veřejně projednal. Pak si vzal čas na rozmyšlenou. Firma Interdomus původně vlastnila pět domů a obchodní dům, čtyři budovy musela kvůli prodělku prodat.

Plénum ÚS nedávno schválilo nové sjednocující stanovisko, podle něhož musejí soudy o specifické náhradě za omezení vlastnického práva rozhodovat podle okolností jednotlivých případů a nesmějí žaloby proti státu automaticky zamítat. ÚS nijak nepředjímal výši náhrad.

Stanovisko nedopadá na všechny majitele domů, týká se jen případů, v nichž už majitelé podali žalobu proti státu. Ve stanovisku je také poměrně složitě vymezeno období pro výpočet náhrad.

Vztahuje se například jen k období před vydáním klíčového nálezu ÚS ohledně regulovaného nájemného v roce 2005. Tímto nálezem získali majitelé domů možnost zažalovat nájemníka u soudu o jednostranné zvýšení nájemného.

O přiznání náhrad a jejich výši musejí individuálně rozhodovat obecné soudy. Výše náhrady nemusí být identická s rozdílem mezi obvyklým a regulovaným nájemným.

Dnešní vyhlášení nálezu ÚS sledovala zcela zaplněná jednací místnost.

Zasedli v ní především členové Hnutí na obranu majitelů realit. Další zájemci museli zůstat venku. Majitelé domů se obávají, zda budou obecné soudy novou judikaturu respektovat.

Majitelé domů si před časem na regulaci nájemného stěžovali u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Na jeho verdikt čekají, uvažují také o arbitráži.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?