Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ústecký dopravce zneužil dominantní postavení

Autobusy na Ústecku nejezdily čtyři dny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobusy na Ústecku nejezdily čtyři dny. | foto: ČTK

Brno  Dopravní podnik Ústeckého kraje zneužil svého dominantního postavení na trhu, když letos v srpnu na čtyři dny přerušil autobusovou dopravu. Rozhodl o tom Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Správní řízení zatím antimonopolní úřad neukončil. Dopravce se s krajem pře o uhrazení ztráty za veřejnou dopravu.

Z dosavadního šetření ale vyplynulo, že DPÚK sice měl důvod dopravu zastavit, měl na to ale upozornit v dostatečném předstihu, uvedl Pecina.

V Ústeckém kraji nejezdily v srpnu čtyři dny autobusy, protože dopravce nedostal od kraje peníze na uhrazení ztráty za veřejnou dopravu. "Podle nás jde pravděpodobně o velmi závažné zneužití dominantního postavení," uvedl Pecina. Dopravní podnik teď má 15 dní na to, aby se k výhradám antimonopolního úřadu vyjádřil. Pak ÚOHS vydá prvostupňové rozhodnutí. Firmě by v případě, že úřad zneužití dominance potvrdí, hrozila pokuta ve výši desítek milionů korun. "Pokud bude dopravní podnik ve svém jednání pokračovat, budeme to považovat za velmi závažné," dodal Pecina.

Podle antimonopolního úřadu byli poškozeni hlavně cestující. Úřad s tímto sdělením spěchal, protože v příštích dnech podnik podle Peciny plánuje další přerušení dopravy. DPÚK dnes slíbil, že v pondělí vypraví 592 školních spojů, i přesto, že zatím od kraje nedostal peníze. Jestli však autobusy vyjedou i v dalších dnech, nesdělil. Podnik žádá po kraji asi 70 milionů. Krajský úřad je ale vyplatit nehodlá, protože s DPÚK nemá od 1. května platnou smlouvu.

Od 9. září budou na linkách DPÚK jezdit autobusy firmy ČSAD Česká Lípa. Ta od DPÚK převzala většinu řidičů. Nový dopravce má smlouvu do 2. června 2007, ale objednávku na své služby jen do konce letošního roku. Obě firmy vznikly rozdělením společnosti ČSAD BUS Ústí nad Labem v roce 2004 a mají stejné akcionáře.

"Budeme velmi pečlivě zvažovat, jak se zachováme a jakou sankci udělíme podle toho, jak se bude dále DPÚK případně, jeho sesterská společnost chovat," doplnil Pecina.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.