15. března 2008 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Útok na bankovní účty vrcholí

U počítače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače |

PRAHA Nová finta podvodníků: Vlna podvodných e-mailů, jejichž cílem je od adresátů získat peníze, dosáhla vrcholu. Neznámí útočníci, kteří už přes týden bombardují klienty České spořitelny falešnými výzvami, v posledních dnech změnili taktiku.

E-maily jsou oproti nedávné minulosti napsané bezchybnou češtinou, dokonce se tváří i jako varování před útokem samým. Útočníci se tak snaží vylákat z příjemců zpráv jejich přístupová čísla a hesla, případně údaje o kreditních kartách.

Spořitelna se snaží tzv. phishingu bránit všemi prostředky. Kromě trestních oznámení si zaplatila také vysvětlující inzeráty v českých denících. „Odkazy na podvodné internetové stránky vkládáme také do celosvětové phishingové databáze. Z ní si potom berou údaje bezpečnostní firmy i někteří poskytovatelé připojení, kteří jsou schopni tyto stránky zablokovat či před nimi uživatele varovat,“ řekl LN šéf internetového bankovnictví spořitelny David Lorenc.

„Vzory e-mailů potom posíláme do antispamových databází, odkud si je zase berou poskytovatelé e-mailových služeb. Mnoho e-mailů se potom k uživatelům vůbec nedostane,“ dodal Lorenc. E-mail by měl být v obou databázích evidovaný do dvanácti hodin od doby, kdy se poprvé objeví v e-mailových schránkách uživatelů.

Útočníci ale nezasáhli jen klienty České spořitelny. „Denně mi chodí desítky mailů, které se tváří, jako kdyby byly od České spořitelny. Vzhledem k tomu, že nejsem klientem této banky, rovnou je mažu,“ řekl LN manažer pražské distribuční společnosti Lumír Vaněk. „I kdybych ale byl zákazníkem spořitelny, rozhodně bych svoje osobní údaje na základě podobných mailů nikam nezadával,“ dodal Vaněk.

Další podrobnosti
si přečtěte v sobotním vydání deníku