15. července 2016 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Útoky v centrech turismu. Teroristé dokážou zničit příjmy regionu na dlouhou dobu

Pobřeží Nice po čtvrtečním terroristickém útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobřeží Nice po čtvrtečním terroristickém útoku. | foto: APČTK

NICE Teroristické útoky jsou velkým strašákem pro cestovatele chystající se do postižené oblasti. Ekonomika v místě útoku musí počítat nejen s poklesem příjmů z turismu a služeb ale i s nižším zájmem o postiženou oblast. Z takového propadu se region může vzpamatovávat i roky.

Hned poté, co se dozvěděli o útocích na Azurovém pobřeží, kam měli za pár dní odjet na dovolenou, zájezd zrušili. Podobný je scénář pro každého cestovatele, když se v turistických centrech odehraje útok. Způsobí to značný pokles zájmu o danou destinaci. Pokles výdělků pocházející ze sektoru turismu a služeb dané oblasti se pohybuje v desítkách procent. To pravděpodobně čeká i Nice.

Turismus je přitom nejpodstatnější složkou ekonomiky Nice. Lidé tam cestují nejen na dovolenou, ale také za obchodem. Město přiláká čtyři miliony návštěvníků ročně, téměř polovina z nich přichází ze zahraničí, obzvlášt z evropských zemí jako je Švýcarsko, Itálie, Německo nebo Velká Británie. Je také studentským městem - patří mezi oblíbené destinace evropského vysokoškolského projektu Erasmus.

Teroristické útoky bezprostředně ovlivňují zájem turistů o lety do postižené destinace. Ve Francii je Nice druhé turisticky nejpopulárnější město, a kvůli zhoršené dostupnosti na úpatí Alp má velmi vytížené letiště. Stejně jako po podzimních útocích v Paříži můžeme očekávat, že se ceny letenek a zájezdů obecně propadnou o desítky procent.

Vzhledem k výjimečnému stavu, který ve Francii panuje, je cestování a především přechod hranic komplikovanější. Navíc francouzský prezident Francois Hollande plánuje prodloužit výjimečný stav v zemi o další tři měsíce.

Po útocích v Nice vypukla panika a někteří lidé trávící zde dovolenou začali odjíždět do Itálie. Cestování a přechod hranic probíhá bez větších problémů, dochází však k hraničním kontrolám, i pro obyvatele zemí patřící do Schengenského prostoru je povinností předložit pas nebo občanský průkaz.

Pokles zájmu je těžké odhadnout

Teroristický útok v Nice zasáhl i plány českých turistů. Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) do země letos v létě vyjede minimálně o 30 procent Čechů méně než loni, zejména však kvůli loňským útokům v Paříži.

„V tuto chvíli nedokážeme odhadnout dopady tragédie v Nice. Vše bude záležet na dalším vývoji a bezpečnostní situaci, ale je pravděpodobné, že v nejbližších hodinách až dnech zaznamenáme podobně snížený zájem do této vyhledávané destinace,“ řekla v pátek ředitelka prodeje letenek Student Agency Věra Janičinová.

Francie byla loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem tam vyjelo 139 tisíc Čechů.

Lidovky.cz, ČTK