Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Utrácení vlády tlačí na sazby

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Zvyšování nájmů a rostoucí ceny energií a pohonných hmot nebudou v příštím roce jediným vlivem, který bude tlačit centrální banku ke zvýšení úrokových sazeb.

Přispěje k tomu i návrh státního rozpočtu, který připravila odcházející Paroubkova vláda.

Česká národní banka (ČNB) přitom výší úroků určuje cenu peněz v ekonomice. Jejich růst tak znamená, že se prodraží domácnostem splácení jejich půjček a hypoték. Více na úrocích zaplatí rovněž firmy, které využívají úvěry od bank.

Nadměrné utrácení vlády a zvýšené sociální dávky se totiž odrazí v cenách služeb a zboží v obchodech. Centrální banka by pak musela proti rostoucím cenám zakročit.
 Vláda přitom plánuje rozpočet se schodkem 88 miliard, přičemž razantně zvýší sociální výdaje dané zákony. Ty vzrostou o 69 miliard, což představuje sedmnáctiprocentní nárůst.

Podle analytika Davida Navrátila z České spořitelny tak získají domácnosti navíc dvacet až třicet miliard korun. „Většinu z nich utratí,“ uvádí s tím, že rostoucí poptávka bude zvyšovat ceny v obchodech.

Podoba státního rozpočtu tak ovlivní pohyb cen v České republice, a tím i výši úroků. „Je faktorem, který mluví spíše pro přísnější měnovou politiku,“ říká ekonom Patria Finance David Marek.

Více informací v dnešním vydání LN!

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.