26. července 2007 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Uvádění nepřesných cen by mělo být trestné

letadlo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy letadlo - ilustrační foto | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Stížnosti spotřebitelských organizací na uvádění nepřesných cen se vyplatily. Ministerstvo financí oznámilo, že připravuje novelu zákona o cenách, která zakáže uvádět neúplné ceny.

Spotřebitelské organizace kritizují například cestovní kanceláře za to, že ve svých nabídkách používají neúplné ceny, ke kterým poté připočítávají různé poplatky. Sdružení obrany spotřebitelů kvůli tomu podalo žalobu na jednu z největších tuzemských cestovních kanceláří Exim Tours.

"Novela zákona o cenách zajistí, že spotřebitel bude seznámen se skutečnou
výší ceny výrobku. Ta bude muset obsahovat například všechny bezpečnostní či palivové příplatky v případě nákupu zájezdu nebo nově zavedený poplatek za likvidaci elektrospotřebičů," uvedl dnes v tiskové zprávě zaslané  náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Směrnice Evropské unie zatím podle Fuksy nařizuje prodejcům uvádět konečnou cenu pouze u výrobků, služby například leteckých společností či cestovních kanceláří by měla ošetřit nová evropská norma. "MF ale nebude čekat na tuto změnu a dílčí úpravou zákona o cenách stanoví jednoznačnou povinnost prodávajícím subjektům podat spotřebiteli předem informaci o celkové ceně za nakupovanou službu, kterou bude muset spotřebitel v případě uzavření
smlouvy zaplatit," prohlásil Fuksa.

Cestovní kancelář čelí žalobě
Mluvčí SOS Ivana Picková upozornila, že při vyčleňování povinných příplatků k základní ceně zájezdu může rozdíl v případě Exim Tours kvůli příplatku za letištní a bezpečnostní taxu, cenu povinného pojištění a palivový příplatek překročit až 40 procent původní ceny zájezdu. "Spotřebitel tak v rozporu především se zákonem o ochraně spotřebitele získává informaci o ceně zájezdu, která vzbuzuje dojem, že je nižší, než jaká je ve skutečnosti. Spotřebitel tak má značně ztíženou orientaci při výběru zájezdu," řekla Picková.

SOS na Exim Tours kvůli uvádění neúplných cen zájezdů podalo žalobu. Podle SOS by tento soudní spor měl ovlivnit chování českých cestovních kanceláří, z nichž mnohé ve svých nabídkách používají neúplné ceny.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.