22. ledna 2011 18:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Uvěřili slibu o státní dotaci. Rok čekají na peníze

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

PRAHA Obyvatelé bytového domu v Novodvorské ulici v Praze uvěřili státu, že jim pomůže se zateplením domu. Na slíbené peníze ale čekají už rok.

Firma, kterou si obyvatelé domu najali na přípravu projektu a zajištění administrativy kolem žádosti, měla připravit vše na výměnu oken v celém domě a zateplení jednoho štítu domu.

"Okna si majitelé domu vyměnili, protože na to měli vlastní prostředky. Na peníze na zateplení štítu se ale dosud čeká," stěžuje si Jiří Drozda ze společnosti Anuet - Zelená úsporám, který měl projekt na starosti. Přestože žádost o dotaci podali obyvatelé domu v Novodvorské ulici už v březnu loňského roku, dodnes nedostali od státu slibované peníze, a dokonce ani jasné vyjádření, zda a kdy je vůbec dostanou.

ČTĚTE DÁLE:


Státní fond životního prostředí je pouze informoval, že jejich žádost zaregistroval. Ovšem od chvíle, kdy loni v srpnu Jiří Drozda odstranil z projektu chyby, které se úředníkům nezdály, se neděje vůbec nic.

"Na začátku listopadu 2010 mělo proběhnout schvalování projektu. Do dnešního dne ale nikdo není schopný říct, co s tím je. Několikrát jsem tam osobně byl, ale i to bylo k ničemu," popisuje nepříjemné zkušenosti se státními sliby Drozda.

Drozdovi klienti tak dopadli podobně jako tisícovky dalších lidí poté, co fond zastavil v srpnu loňského roku další přijímání žádostí, a od té chvíle pouze administruje ty, které se mu při velkém zájmu o dotace navalily. "Těžké na tom je, že pak sám nevíte, co máte klientům říci. Nemůžu za to, že úředníci nejsou schopní vyřídit, co slibovali. Ale lidé se pak zlobí i na nás," popisuje Drozda těžkosti, které s dotačním programem zažívá.

Stát je přísný na žadatele. Méně už na sebe, zlobí se lidé
A nejvíc ho zlobí, že stát je sám na sebe mnohem méně přísný než na samotné žadatele o dotace. Zpočátku totiž Státní fond životního prostředí deklaroval, byť ne zcela závazně v dotačních podmínkách, že žádosti by mohl vyřídit zhruba do tří měsíců.
V tomto případě to tedy mělo být zhruba v květnu a úředníci tak mají zpoždění už zhruba osm měsíců. Na realizaci projektu, na který chtějí lidé dotaci, přitom stát dává pouhý rok času.
"Pokud pak schválí všechny ty žádosti, které tam nyní leží, najednou, tak to nemůže přece pojmout ani stavební trh. Bude to příliš mnoho zakázek a lidé mohou mít problém roční termín stihnout," předpovídá problémy Drozda.


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!