Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úvěry budou opět dražší

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Kdo si bude chtít v budoucnu vypůjčit od banky peníze, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy, hypotéky a jiné půjčky totiž budou dražší. Příčinou je včerejší rozhodnutí České národní banky, která zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.

Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení běžných půjček, tak vzrostla na 2,25 procenta.

„Přestože česká ekonomika zůstává v dobré kondici, vytváří se zde prostor pro určitý nárůst inflačních tlaků a na ten bylo nutné zareagovat,“ zdůvodnil krok guvernér centrální banky Zdeněk Tůma a dodal, že ČNB počítá se zvyšováním úroků i do budoucna.

Z běžných spotřebitelů pocítí zdražení úvěrů především ti, kteří si vypůjčili větší sumy peněz, zejména formou hypoték. O kolik ale tyto půjčky skutečně zdraží, o tom mezi zástupci bank nepanuje jednotný názor.

„Je pravděpodobné, že úrokové sazby u hypoték se zvýší o celé čtvrtprocento.
Bude ale záležet i na tom, jak k věci přistoupí ty banky, které zvýšily úroky již dříve,“ myslí si Jan Klouček, manažer útvaru úvěrů a bydlení v ČSOB. Některé banky totiž své úrokové sazby zvyšovaly již počátkem července.

U hypotéky na jeden milion korun se splátkami rozdělenými na dvacet let by zdražení úvěrů o čtvrt procenta znamenalo zvýšení měsíčních splátek ze 7877 korun na 8045 korun. I pokud by banky zvýšily své úroky pouze o desetinu procenta, zdražilo by to měsíční splátku o 130 korun.

Například Česká spořitelna ale zdražování hypoték neočekává. Podle její mluvčí Kláry Gajdůškové se totiž výše úvěrů za hypotéky odvíjí spíše od situace na finančních trzích. Banky ovšem předpovídají zdražení spotřebních úvěrů, a to pravděpodobně o celou čtvrtinu procenta. O tolik by mělo vzrůst i pravidelné zhodnocování bankovních vkladů.

„Ke zvýšení úroků u hypoték a podobných produktů ovšem nedojde ihned, bude tam určité zpoždění,“ říká generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Zvýšením úrokových sazeb ČNB došlo ke snížení rozdílu mezi úrokovými sazbami v korunách a eurech, což by mělo podle odborníků korunu pro investory zatraktivnit. „Česká měna proto bude o něco silnější, než by byla v případě ponechání nižších úrokových sazeb,“ domnívá se ekonom Vladimír Pikora. Ale vzhledem k tomu, že růst úrokových sazeb nebyl překvapením, očekávají finanční trhy nanejvýš mírné posílení měny.

Rozhodnutí bankéřů nebylo překvapivé a trh jej již delší dobu očekával. Podle analytiků je včerejší krok ČNB v souladu s vývojem české ekonomiky a navazuje i na to, co představitelé ČNB veřejnosti již delší dobu naznačovali. Podle odborníků by takto mírné zdražení úvěrů nemělo mít na poptávku spotřebitelů zásadnější vliv.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...