26. února 2011 8:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úvěry podle adresy? Česká spořitelna ví, kde bydlí problémoví klienti

Hypotéka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká spořitelna (ČS), banka s největším počtem klientů v zemi, bude nové žadatele o úvěr či hypotéku posuzovat také podle místa bydliště. Rozšíří tak obvyklá měřítka jako je příjem nebo rodinný stav. Posuzování klientů podle adresy by banka mohla zavést již během jara.

Uvedla to sobotní Mladá fronta DNES. Podle listu banka kvůli novince rozdělila Česko na 52.000 mikroregionů, které "proložila" 2,5 miliony svých klientů s úvěrem. Získala tím přehled o rizikovosti jednotlivých adres a zjistila, kde bydlí problémoví klienti. Pokud s nimi klient bydlí v "mikroregionu", bude muset mít k získání úvěru například vyšší příjem, než by musel mít klient z "dobré" adresy.

Mikroregiony si bude banka vnitřně dělit do deseti rizikových skupin,
přičemž kritérium adresy bude hrát v celkovém procesu schvalování zhruba třetí až čtvrtou nejdůležitější roli.

Hodnocení podle místa bydliště ČS zatím nechce zavést u svých stávajících klientů, kteří budou žádat o další úvěr. Hlavním aspektem pro získání úvěru nadále zůstává výše příjmu klienta, jeho zaměstnání či vzdělání, podle nichž hodnotí klienty všechny banky.

Americký model
Česká spořitelna pracovala na unikátním modelu přibližně půl roku. Podobný model nemá žádná jiná banka v ČR ani žádná banka v její mateřské skupině Erste Group. Posuzování rizika nesplácení podle adresy nemá v Evropě velkou tradici, spíše se používá ve Spojených státech.

ČTK