8. září 2009 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úvěry si nejvíce berou svobodní, ženy v zadlužování dohání muže

Ženy jsou stále častěji ekonomicky nezávislé a schopné úvěry splácet samy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy jsou stále častěji ekonomicky nezávislé a schopné úvěry splácet samy. | foto: Shutterstock

PRAHA Svobodný muž okolo třiceti let. Tak nyní vypadá typický žadatel o spotřebitelský úvěr. Vyplývá to z údajů o vývoji na trhu půjček, které včera představila GE Money Bank.

Zatímco ještě před deseti lety představovali na trhu spotřebitelských úvěrů většinu ženatí či vdané ze střední věkové kategorie, nyní se rozložení sil mění. V souvislosti s rostoucí životní úrovní i celkovou změnou postojů vzrostl podíl svobodných a rozvedených lidí, kteří si pořizují spotřebitelské úvěry. Zároveň také mezi zákazníky tohoto typu půjček čtyřnásobně přibylo lidí starších 55 let a zdvojnásobil se podíl mladých do 25 let. Více než polovina všech úvěrů ale stále míří k lidem mezi 25 a 45 lety.

Ženy jsou nezávislejší, častěji si půjčují

Vyrovnává se také zastoupení mezi muži a ženami. Ty ještě před deseti lety tvořily s 38procentním podílem menšinu na trhu půjček, zatímco muži měli 62 procent. V současnosti se rozdíl snížil, což podle mluvčí GE Money Bank Markéty Dvořáčkové svědčí o tom, že ženy jsou stále častěji ekonomicky nezávislé a schopné úvěry splácet samy.

Češi se v zadluženosti přibližují Evropě

Zadluženost domácností v ČR stále roste, a to i v době hospodářské krize. Obyvatelé Česka mají přesto podstatně menší dluhy než obyvatelé jiných rozvinutých zemí. Například průměrná dánská rodina má vzhledem ke svým příjmům pětkrát větší dluhy než česká. Zároveň ovšem již nyní platí, že růst zadlužení českých domácností je zhruba čtyřikrát rychlejší než růst zadlužení v eurozóně.

Češi si nyní podobně jako před deseti lety nejvíce půjčují na koupi či rekonstrukci bytu nebo domu. Naopak zcela nově si nyní lidé berou půjčky také při problémech s placením složenek a různých poplatků v domácnosti. Další novinkou pak je rovněž fakt, že Češi vytloukají klín klínem a oproti roku 2000 si nově berou půjčky kvůli splácení jiného dluhu.

Podle výsledků GE Money Bank se za posledních deset let nijak nezměnil zájem o úvěry podle regionů. Nejvíc se půjčuje v severních Čechách a na severní Moravě. Naopak v jižních Čechách si lidé raději našetří, než aby volili půjčku.

Další podrobnosti o vztahu Čechů k dluhům si přečtěte v úterním vydání deníku