6. dubna 2017 18:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Uvolněná koruna? Směnárny zareagovaly, žádné vzrušení se nekonalo

Petr Němec měnil kurz v pražské směnárně po tom, co ČNB ukončila intervence ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Němec měnil kurz v pražské směnárně po tom, co ČNB ukončila intervence ve... | foto: František VlčekMAFRA

PRAHA Směnárny v Praze se snaží držet krok s ohlášením o ukončení devizových intervencí České národní banky (ČNB). Redaktoři Lidovky.cz se vydali do pražských ulic podívat se na to, co se ve skutečnosti na tabulích směnáren během prvních hodin děje. Před směnárnami se žádné fronty netvořily a samotné směnárny se občas pojišťovaly rozevřenými nůžkami mezi kurzy nákupu a prodeje.

Většina směnáren, okolo kterých jsme namátkou v centru Prahy prošli, na konec intervencí ČNB zareagovala. Některé z nich kvůli zajištění příjmů rozevřely nůžky mezi kurzy nákupu a prodeje. V našem exemplárním příkladu, kdy jsme navštívili na tucet směnáren, nůžky utvořily minimálně 70 haléřů a maximálně celých devět korun, to však byl extrémní případ, běžně se rozdíl pohyboval okolo dvou korun.

Pracovníci směnáren se mnohdy k tomu, jak kurz sledují, nechtěli vyjadřovat, téměř ve všech případech si přáli zůstat anonymní. Odkazovali nás na své majitele, ti jim totiž v průběhu dne o změnách volali. „Já žádné kurzy nesleduji, nám vždycky volají. Běžně nám volají jednou, dneska mi volali již třikrát,“ řekl muž ve směnárně poblíž Národní třídy.

Nestálá koruna možná stojí za prázdnem v mnohých směnárnách
Směnárny kurz poupravily, co nejdříve to bylo možné.

„Určitě jsem na kurz rychle zareagoval, a to okolo druhé hodiny,“ řekl pro Lidovky.cz majitel směnárny EB Commerce Exchange Adel Alali. „Lidé ale mají strach, druhý den kurz bude jiný. Dnes je koruna nestálá. Podnikatelé se cítí nejistě ohledně své budoucnosti,“ popsal své pocity vlastník směnárny v den ukončení intervencí. „Před ukončením intervence ČNB jsem měl nákup eura 26,80 a nyní mám 26,10 korun. Je to neskutečná houpačka,“ dodal.

I ostatní směnárny kurz poupravily, co nejdříve to bylo možné. „Kurzy jsme okamžitě změnili. Posunuli jsme nákup eura. Dřív jsme vykupovali euro za 26 korun, okolo odpoledne jsme to posunuli na 25. Zaregistrovali jsme to okolo druhé hodiny,“ vysvětlil prodejce v Cestovní kanceláři-směnárně s.r.o. Petr Němec.

Žádné fronty a nestálá koruna

Kdo čekal velké fronty, nic takového se v ulicích Prahy neudálo. „Hodně lidí jsem ve čtvrtek rozhodně nezaregistroval. Přišlo zatím jen malé procento těch, kteří sem v průměru denně chodí,“ vysvětlil Alali. „Ti, co by chtěli koupit eura doufají, že by to mohlo být ještě lepší, a kdo chce prodat, tak se bojí.“

Nestálá koruna možná stojí za prázdnem v mnohých směnárnách, které jsme navštívili. „Žádné velké změny nepozorujeme, je to víceméně stejné. Samozřejmě těch turistů trochu ubylo, ale není to zatím nic razantního. Češi si nakoupit vůbec nepřišli,“ dodal Němec.

Ti, co do směnáren zamířili, přišli úplnou náhodou a neplánovaně. „Ihned jsem si všimla, že kurz klesl, ale pro mě to nebyla žádná drastická změna,“ řekla Brittany Waychaková, jedna z nemnoha lidí, kteří do směnáren ve čtvrtek zamířili. Do směnárny v Kaprově ulici, kde jsme jí potkali, chodí pravidelně, protože jí kurzy připadají férové.

„Vyměnit jsem si šla úplnou náhodou, jedu totiž zítra na dovolenou,“ vysvětlila další dotazovaná návštěvnice směnárny, která si nepřála být jmenována. O ukončení intervencí prý neměla ponětí, na situaci to ale nic nezměnilo, protože si vyměnit české koruny za eura stejně musela.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!