7. března 2011 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Už žádné olizování. Švédové nahradí známky kódem z esemesky

Mobilní telefon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon - ilustrační foto | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Zákazníci švédské pošty již zřejmě nebudou muset olizovat poštovní známky, společnost totiž plánuje platby za poštovné pomocí textové zprávy. Na mobil klienta následně přijde kód, který roli známky zastoupí.

Podobný systém, který jistě nevítají filatelisté, spustí podle zpravodajského listu The Local od dubna také Dánsko. "Velmi se o to zajímáme a nyní hledáme (technické) řešení," řekl Anders Aasberg, který má ve švédské poště Posten na starosti marketing a rozvoj.

Dánský projekt počítá s odpovědní zprávou SMS. Z ní klient na dopis či pohled opíše kód, který bude dokladem o zaplacení poštovného.

Aasberg prozatím nezmínil žádný termín, kdy bude obdobná služba k dispozici také ve Švédsku. Jisté prý je pouze to, že to nebude do léta. Podle něj je riziko falšování kódu podobně vysoké, jako je snaha padělat známky.

Mobilním telefonem bude zřejmě možné uhradit poštovné za balíky do dvou kilogramů. Pošty ve Švédsku i v Dánsku jsou přesvědčeny, že lidé budou jejich služby i přes stále širší možnosti moderní komunikace nadále používat. Zavedení plateb přes textové zprávy má zákazníkům korespondenci usnadnit.

Platby mobilními telefony mohou používat také Češi, zatím je takto v Česku možné v některých městech uhradit například jízdné hromadnou dopravou nebo parkovné.

Lidovky.cz, ČTK