1. června 2008 8:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Už žádné papírové letenky

Elektronické letenky by mimo jiné  měly usnadnit odbavení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronické letenky by mimo jiné měly usnadnit odbavení. | foto: Lidové noviny

PRAHA Od dnešního dne prodávají letecké společnosti pouze elektronické letenky. Končí tak proces přechodu od papíru na elektronické kódy, který Mezinárodní asociaci letecké dopravy IATA odstartovala před deseti lety.

Důvodem konce papírových letenek je především úspora nákladů a
jednodušší odbavení cestujících. Dopad na ceny letenek zřejmě nebude příliš výrazný; drtivá většina letenek se totiž v elektronické formě již nějaký čas prodává.

Elektronické letenky mají řadu výhod. Nelze je ztratit, jsou u nich nižší servisní poplatky a odbavení na letišti je jednodušší. Elektronickou letenku lze navíc snadno koupit přes internet. Papír přesto zcela nezmizí, část letišť  například v Africe nebo v Asii dosud nemá potřebné vybavení ke "čtení" elektronických letenek.

IATA odhaduje celkové úspory z přechodu na elektronické letenky kolem tří miliard dolarů ročně (48,8 miliardy Kè). V průměru aerolinie za zpracování papírové letenky utratí deset dolarù, za zpracování elektronické pouze dolar.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KEY ACCOUNT MANAGER s AJ a NJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz