25. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Bohem opuštěných krajích úřadují exekutoři, věřící závazky splácejí

Církev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Církev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Největší podíl lidí v Česku, kteří nejsou schopni plnit své finanční závazky, je na severozápadě Čech. Rozdíly mezi jednotlivými okresy jsou značné. Ochota splácet dluhy souvisí s míru vzdělanosti až po sociální složení obyvatelstva. V oblastech s vysokou mírou religiozity je platební morálka obyvatel na vysoké úrovni.

Zatímco v okrese Žďár nad Sázavou je podle údajů sdružení SOLUS v prodlení s úhradou svých splatných závazků 4,5 procenta dospělých obyvatel, v okrese Most je to 17,2 procenta.

Ke konci března mělo dluhy po splatnosti 8,15 procenta všech dospělých obyvatel, zatímco koncem prosince to bylo 8,05 procenta. Schopnost obyvatel splácet své splatné závazky se zhoršila již druhé čtvrtletí za sebou ve všech krajích.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

"Nejvíce potíží mají občané v okresech na severozápadě České republiky. Tento stav je daný celou řadou faktorů, od strukturálních problémů v ekonomice daných okresů, přes míru vzdělanosti obyvatel až po sociální složení obyvatelstva. Určitou zajímavostí je zde i významná korelace dobré platební morálky s úrovní religiozity obyvatelstva v daném regionu," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

ČTĚTE TAKÉ:

Členství ve sdružení SOLUS dává firmám přístup k informacím o klientech, kteří měli nebo mají potíže se splácením závazků. Solus sdružuje 41 společností. Je mezi nimi 18 nebankovních finančních institucí, 12 bank, tři stavební spořitelny, čtyři telekomunikační operátoři, dvě energetické společnosti, jeden velkoobchodní řetězec a jedna pojišťovna.

Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků. Sdružení vzniklo v létě 1999.

Lidovky.cz, ČTK