9. května 2007 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V březnu se z Česka rekordně vyváželo

Obchod (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod (ilustrační foto). | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Českému exportu se v březnu nebývale dařilo. Před dovozem skončil s rekordním přebytkem 12,4 miliardy korun. Je to o 3,3 miliardy více než před rokem a znamená nejvyšší kladné březnové saldo zahraničního obchodu v historii ČR, tvrdí Český statistický úřad.

Příznivě působil především růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky a pokles schodku v obchodě s minerálními palivy. Podle předběžných údajů vývoz v březnu meziročně vzrostl o 13 procent a dovoz stoupl o 11,8 procenta.

Vlivem posílení koruny rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura a zejména dolary. Se členskými státy EU byla březnová obchodní bilance aktivní ve výši 36,7 miliardy a vzrostla o 6,4 miliardy korun. Ze států mimo unii naopak dovoz převýšil vývoz o 24,3 miliardy a schodek se prohloubil o 3,1 miliardy korun.

Za první tři měsíce roku 2007 vzrostl vývoz o 15,3 procenta a dovoz o 13,8 procenta. Přebytek obchodní bilance 37 miliard Kč byl meziročně o 11,1 miliardy Kč vyšší.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz