Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V byznysu se lépe prosazují ženy s vyšší hladinou testosteronu

Vyšší hladina testosteronu může vysvětlit, proč některé ženy vyhledávají zaměstnání v oblasti byznysu s vyšší mírou rizika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšší hladina testosteronu může vysvětlit, proč některé ženy vyhledávají zaměstnání v oblasti byznysu s vyšší mírou rizika. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Vyšší hladina testosteronu může vysvětlit, proč některé ženy vyhledávají zaměstnání v oblasti byznysu s vyšší mírou rizika zatímco jiné se drží spíše pozice, která poskytuje jistotu.

Jak zjistil tým amerických vědců z Chicagské univerzity, studentky ekonomie s vyšší hladinou mužského hormonu mnohem pravděpodobněji vyhledají pozici v oblasti investičního bankovnictví, které je sice mnohem lukrativnější ale přináší i více rizika.

"Protože se mnohé z těchto studentek v nejbližší době stanou jedněmi z hlavních hráček ve světě byznysu, studie prokazatelně popisuje, jak testosteron ovlivňuje vnímání rizika na současných finančních trzích," říká Luigi Zingales z Chicagské univerzity. "Navíc přináší i trochu světla do oblasti výběru povolání v závislosti na pohlaví," dodává. 

Zingales spolu s kolegy studoval 550 studentů ekonomie na Chicagské univerzitě, kteří v rámci výuky poskytli sliny pro otestování hladiny testosteronu. Zároveň s tím byla změřena i délka jejich prstů, která by měla podle dřívějších analýz ukazovat, kolika testosteronu byl člověk vystaven ještě v těle matky. Výzkumníci pak u 379 z nich porovnávali výběr kariéry dva roky po dokončení studia.

"V průměru jsou ženy rizikově averznější v případě, že musí udělat důležité finanční rozhodnutí, což postupně ovlivňuje jejich výběr kariéry," píše Paola Sapienza ve zprávě o Chigaském výzkumu. "Například v našem zkoumaném vzorku si vybralo riskantní kariéru v byznysu jako je investiční bankovnictví nebo podnikání 36 procent studentek ekonomie, zatímco u studentů byl tento poměr 57 procent." Všechny ženy, které si vybraly cestu s vyšší mírou rizika přitom vykazovaly i vyšší hladinu testosteronu. Vědci zároveň zjistili, že korelace mezi délkou prstů a hladinou testosteronu v případě jimi zkoumaného vzorku neexistuje.


U mužů je běžně hladina testosteronu podstatně vyšší, což je spojeno například s vyšší mírou agrese. Jiné studie tak už dříve ukázaly, že makléři dělají mnohem agresivnější obchody, pokud zrovna mají testosteron na vyšší úrovni. Vědci ale přiznávají, že nemohou jednoznačně ukázat, jak testosteron chování ovlivňuje – je možné, že averze k riziku záleží i na mnoha dalších faktorech.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!