10. ledna 2011 15:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Čechách se bude více propouštět, než nabírat. V Evropě je trend opačný

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Přijímání zaměstnanců letos v Česku plánuje méně firem než jejich propouštění. Nábor chystá 14 procent českých podniků, snižovat počty pracovníků hodlá 16 procent zaměstnavatelů.

Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC mezi 800 personálními řediteli evropských společností. Podle něj se plány českých firem liší od evropského průměru, když růst počtu pracovních míst očekává 23 procent a propouštění 11 procent evropských firem.

Agentura upozornila, že zatímco trend napříč Evropou je pozitivní, v České republice počet společností, které plánují propouštět, převyšuje ty, které hodlají nabírat.

Loni míra nezaměstnanosti v ČR rostla
"Očekáváme tak, že míra nezaměstnanosti v České republice zůstane v roce 2011 na stávající úrovni, pokud ještě nevzroste," uvedl Will Schofield, vedoucí partner služeb poradenství pro lidské zdroje PwC v České republice. V Česku míra nezaměstnanosti loni v prosinci vzrostla na 9,6 procenta.

Agentura také poukázala na to, že v Česku více než polovina společností, které plánují nabírat, hodlají pouze doplnit stavy zaměstnanců snížené během krize.

Na trhu je nedostatek kvalifikovaných lidí pro volné pozice
Průzkum také ukázal, že nalézt ty správné lidi k obsazení nových pozic bude těžkým úkolem napříč Evropou. Nedostatek kvalifikovaných odborníků zmínilo jako největší problém pro letošní rok 46 procent dotázaných. Situace v ČR je však opět poněkud odlišná. Nedostatek kvalifikovaný lidí zde letos očekává jen 34 procent dotázaných. Například v Belgii je to přitom 70 procent a ve Velké Británii 53 procent.

"To může být odrazem slabšího pracovního trhu v České republice oproti ostatním vyspělým zemím Evropy," domnívá se Schofield. Pouze 18 procent respondentů z České republiky řadí omezování odměn mezi hlavní faktory, které ohrožují možnosti pro zvyšování počtu kvalifikovaných zaměstnanců. V Evropě má tyto obavy přitom v průměru 27 procent personálních ředitelů, což podle agentury odráží nejen pokračující tlaky na rozpočty ve firmách, ale i nízkou úroveň konkurence na českém trhu práce.

Podle prognóz Svazu průmyslu a dopravy ČR letos nepočítají se změnou počtu zaměstnanců zhruba tři čtvrtiny tuzemských průmyslových podniků. Nabírat nové pracovníky hodlá necelá pětina firem, část firem bude dále propouštět.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.