5. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku dál vládne „blbá nálada“. Pesimisté jsou zejména voliči levice

Nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Současnou ekonomickou situaci v Česku hodnotí negativně více než dvě třetiny lidí, velmi špatná je podle necelé čtvrtiny. Naopak jako příznivou ji vidí jen sedm procent lidí, za ani dobrou, ani špatnou považuje ekonomickou situaci necelá čtvrtina Čechů nad 15 let.

V hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti lidé nejčastěji uvedli ani dobrá, ani špatná. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

"Oproti předchozímu šetření z června 2013 nedošlo k žádné statisticky významné změně. Aktuální výsledek se významně neliší ani od výsledku zaznamenaného před rokem v září," uvedlo CVVM.

Anketa

Jaká je životní úroveň vaší domácnosti?

Dobrá 71
Špatná 16
Ani dobrá ani špatná 17
Nedokážu posoudit 1

Hodnocení nynější ekonomické situace tak podle autorů průzkumu zůstává stále o něco horší, než zpravidla bývalo v období od poloviny roku 2010 do konce roku 2011, kdy se přechodně zlepšilo po odeznění hospodářského poklesu z roku 2009.

Zároveň Češi nadále vidí aktuální stav ekonomiky jako nepoměrně horší, než za jaký ho považovali v letech 2005 až 2008 před nástupem hospodářské krize.

Optimismus v hodnocení stavu ekonomiky se podle CVVM zvyšuje s uváděnou životní úrovní dotázaných. S narůstajícím věkem se hodnocení ekonomické situace poněkud zhoršuje, s vyšším vzděláním pesimismus naproti tomu mírně klesá.

Optimisté? Voliči pravice a důvěřující Rusnokovi

Relativně optimističtější jsou studenti, podnikatelé se zaměstnanci, obyvatelé Prahy či Plzeňského kraje a lidé hlásící se k pravici a důvěřující úřednické vládě Jiřího Rusnoka. "Naopak kritičtějšími jsou v tomto ohledu důchodci, nezaměstnaní, respondenti hlásící se k levici a voliči KSČM," uvedlo CVVM.

Životní úroveň vlastní domácnosti vidí jako ani dobrou, ani špatnou více než dvě pětiny lidí. Za dobrou ji považuje 38 procent lidí, naopak za špatnou 21 procent, když 17 procent občanů ji označilo za spíše špatnou.

Také v tomto případě se hodnocení výrazně nezměnilo ani proti červnovému průzkumu, ani meziročně. Průzkumu CVVM se v první polovině září zúčastnilo 1029 lidí ve věku od 15 let.

Lidovky.cz, ČTK