8. února 2013 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku je nejvíc lidí bez práce od Velké krize v roce 1933

Fronta nezaměstnaných před úřadem práce v New Yorku. Velká hospodářská krize roku 1933 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta nezaměstnaných před úřadem práce v New Yorku. Velká hospodářská krize roku 1933 | foto: ČTK

PRAHA Míra nezaměstnanosti přesáhla v lednu podle staré metodiky deset procent, čímž se dostala na nejvyšší hodnotu v novodobé historii České republiky. Více lidí bez práce bylo na našem území jen při velké hospodářské krizi v roce 1933.

Bez práce bylo v lednu podle pracovních úřadů 585 809 lidí. Podle nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se míra nezaměstnanosti zvýšila na osm procent.

Velká krize

Historicky nejvyšší nezaměstnanost byla registrována při velké hospodářské krizi v roce 1933. Tehdy bylo bez práce 738 000 osob a míra nezaměstnanosti překročila 21 procent.

Nárůst o 40 498 lidí oproti prosinci je vyšší, než očekávali analytici. "Leden podle očekávání přinesl další výrazný vzestup nezaměstnanosti. Na vině je recese české ekonomiky, která likviduje pracovní místa především ve stavebnictví a v průmyslu. A naopak nových pracovních míst zůstává pomálu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Určitý, zatím jen těžko odhadnutelný vliv má podle něj i chování některý firem, které si zvykly posílat své zaměstnance na zimu na úřad práce. "Na oživení ekonomiky, které by přineslo nová pracovní místa, si stále ještě musíme počkat," dodal.

V lednu citelně přituhlo

"Na trhu práce začátkem roku citelně přituhlo. Zvýšení počtu lidí bez práce za jediný měsíc o 40 000 je nejhorším výsledkem od prosince 2010, kdy propouštěla státní správa," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Leden je měsícem se silným negativním vlivem sezonnosti, kdy s klesající teplotou ubývá prací ve stavebnictví, upozornil analytik Patria Finance David Marek. Vedle toho se ovšem stále silněji projevuje zhoršující se situace v ekonomice.

Lednová nezaměstnanost v Česku – klikněte pro zvětšení

Lednová nezaměstnanost v Česku – klikněte pro zvětšení

Ta již rok a půl strádá a recese stále citelněji doléhá na trh práce. Pokles domácích i zahraničních zakázek nutí firmy snižovat náklady a počty zaměstnanců. Zároveň klesá počet volných pracovních míst. Na jedno volné místo nyní připadá 17,3 osoby hledajících práci, podotkl.

Analytik Raiffeisenbank Václav Franče připomněl, že údaje o nezaměstnanosti tak již několikátý měsíc převyšují očekávání trhu. Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost reaguje se zpožděním na ekonomický vývoj, tak ani další výhled podle něj není příznivý. "Tento rok čekáme ve staré metodice nárůst průměrné míry nezaměstnanosti na 9,2 procenta z loňských 8,6 procenta," odhadl.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz