21. října 2009 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku je plno, další klasická nákupní centra už tu nemají šanci

Dvanáct velkých nákupních center je v současnosti v Praze. Brzy přibudou další. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvanáct velkých nákupních center je v současnosti v Praze. Brzy přibudou další. | foto: Michal NovotnýLidové noviny

PRAHA Prostor pro další expanzi klasických nákupních center už v České republice téměř neexistuje, řekl dnes na tiskové konferenci realitní odborník Martijn Kanters z mezinárodní poradenské společnosti DTZ. Šanci budou mít v budoucnosti hlavně specializovaná centra a prodejny.

Z tradičních nákupních center mají šanci na úspěch prý jen "nejlepší projekty v nejlepších lokalitách". Mezi ně patří podle Kanterse například obchody v plánovaném ostravském komplexu Nová Karolina. Výstavbu v Ostravě ale developerské firmy Multi Development a Passerinvest kvůli krizi pozastavily.

Některá méně úspěšná obchodní centra navíc pravděpodobně čeká zásadní změna v podobě přeorientování na jiný typ nájemců a zákazníků.

"Bude to ale velmi náročný proces," poznamenal Kanters. Jaká konkrétní centra se přestavbě nevyhnou, ale neuvedl. DTZ se domnívá, že šanci na úspěch mají v Česku hlavně specializované obchody, například v oblasti nábytku nebo spotřební elektroniky.

Hospodářská krize v Česku podle konzultantské firmy urychlila rozevírání nůžek mezi úspěšnými centry s plnou obsazeností a projekty, které byly v problémech ještě před vypuknutím recese.

Z prodejců z Česka odešly například značky Top Secret, Conbipel nebo Monton, jiní vlastníci jako je OP Prostějov, Kanzelsberger, ElectroWorld Tábor nebo Bluestar Café zavřely nevýdělečné prodejny. dnv vju

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.