22. září 2011 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku je více milionářů než v Polsku. A přibývají

Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační... | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než 29 procent, přes milion dolarů mělo 16.200 lidí. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a Merrill Lynch Global Wealth Management, kterou dnes prezentovala Capgemini. V tuzemsku tak bylo více boháčů, než například v sousedním Polsku.

Celosvětově se počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů loni zvýšil o 8,2 procenta na 10,9 milionu, a překonal tak úroveň před krizí v roce 2007. Jejich finanční bohatství vzrostlo o 9,7 procenta na 42,7 bilionů dolarů (783 bilionů Kč).

V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Mezi 12 zeměmi s nejvíce boháči se poprvé objevila Indie.

ČTĚTE TAKÉ:

Oblast Asie a Tichomoří také poprvé předstihla v počtu milionářů i ve výši investovatelného majetku Evropu a zaujímá druhé místo za severní Amerikou.

V Evropě vzrostlo množství boháčů o šest procent na 3,1 milionu lidí. Jejich majetek se zvýšil o sedm procent na 10,2 bilionu USD. Asie rostla o 9,7 procenta na 3,3 milionu milionářů. Jejich majetek pak stoupl o 12 procent na 10,8 bilionu USD.

Největší nárůst milionářů zaznamenaly Hong Kong, Vietnam, Polsko, Srí Lanka a Švédsko. "Největší nárůsty zaznamenaly asijské země. Během krize asijské země zaznamenaly nejmenší pokles HDP a po krizi naopak nejvíc rostly," Jiří Briford z české pobočky Capgemini.

Zhruba dvě procenta milionářů tvoří mladí lidé do 31 let. Dalších 15 procent lidé mezi 31 a 45 lety. Největší podíl žen mezi milionáři je v severní Americe, kde tvoří 37 procent boháčů. V druhém Japonsku mají ženy podíl 32 procent.

Celosvětová tržní kapitalizace se zvýšila o 18 procent na 55 bilionů dolarů. Milionáři stále investují hlavně do akcií a komodit. Podíl investic do akcií stoupl o čtyři procentní body na 33 procent. V roce 2012 očekávají bohatí lidé zvýšení svého vlastního kapitálu, ale zároveň nižší míru jeho alokace do nemovitostí a hotovosti nebo vkladů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!