9. října 2007 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku našlo práci dalších 38 tisíc cizinců

Produktivita práce je v Česku pořád velmi nízká - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Produktivita práce je v Česku pořád velmi nízká - ilustrační foto. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Počet cizinců légálně pracujících v České republice rok od roku roste. Letos jich přibylo 38 tisíc, čímž celkový počet cizinců na českém trhu práce stoupl na 223 tisíc. Nejvíc cizinců přišlo ze Slovenska, Ukrajiny a Polska. České podniky cizince potřebují, protože se jim zoufale nedostává pracovních sil.

Další desetitisíce cizinců pracují podle odhadů v České republice nelegálně. Nárůst počtu zahraničních zaměstnanců souvisí podle odborníků především s poklesem nezaměstnanosti v Česku a s nedostatkem pracovníků v podnicích.

Jak vyplývá ze statistiky zveřejněné na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, sto tisíc lidí přišlo ze Slovenska, zhruba o polovinu méně z Ukrajiny a z Polska pak 22 tisíc. S velkým odstupem následovali pracovníci z Mongolska a Moldavska, odkud přišlo pět tisíc lidí. O tisícovku méně přišlo z Bulharska. Český trh práce přilákal 3000 lidí z Rumunska a Německa a po dvou tisících přišlo z Vietnamu, Ruska a Velké Británie.

Nedostatek pracovníků je podle Hospodářské komory tak velký, že cizince najímají už nejen lokální příhraniční zaměstnavatelé, ale už i firmy dál od hranic. Pro zahraniční zaměstnance organizují převozy do zaměstnání. Takovým způsobem postupují i velké výrobní celky a zahraniční koncerny Česká ekonomika by bez přítomnosti cizinců nemohla fungovat, uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

V případě náhlého odchodu vyššího počtu cizinců by se podle něj chod mnohých podniků prakticky zastavil. Podíl zahraničních pracovníků na celkové zaměstnanosti již přesáhl čtyři procenta.

Podíl přidané hodnoty vytvořené zahraničními pracovníky je něco přes tři procenta. V některých oborech, jako stavebnictví a maloobchod, je přitom ještě mnohem vyšší.

Podle analytiků v některých odvětvích pomáhají cizinci zmírnit nedostatek pracovních sil při rychlém růstu ekonomiky a zmírňují tím tlak na růst mezd a výrobních nákladů a pomáhají udržovat konkurenceschopnost domácích firem.

Bez pracovního povolení smějí v Česku pracovat lidé ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru (EU + Island, Lichtenštejnsko, Norsko) i ze Švýcarska. Povolení naopak musejí mít občané dalších států.

čtk, Lidovky

Najdete na Lidovky.cz