30. září 2011 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku oblíbený on-line poker přišel o licenci

Texas Hold´em poker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Texas Hold´em poker. | foto: Texas Hold´em

LAS VEGAS Regulační úřad na britských Normanských ostrovech odebral ve čtvrtek provozovatelům populárních stránek internetového pokeru Full Tilt Poker s okamžitou platností licence k další činnosti.

Alderneyská komise pro kontrolu hazardních her (AGCC) obvinila Full Tilt Poker z porušení řady pravidel krátce poté, co američtí prokurátoři její aktivity označili za "pyramidový podvod", protože peníze nových hráčů končily v rukou firemních šéfů a velkých hráčů.

O své peníze tak nyní můžou přijít i desetitisíce Čechů, kteří do systému vložili své peníze. Společnost před časem k internetovému hazardu lákala v Česku hráče rozsáhlou reklamní kampaní.

Předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma již před časem sdělil serveru iDnes.cz, že svůj účet u Full Tilt mohlo aktivně využívat až 30 tisíc Čechů. Podle odhadů z branže má průměrný hráč v hernách vloženo kolem 500 dolarů, tedy asi 8,5 tisíce korun. 

AGCC odebrala licence třem dceřiným firmám ze čtyř, které stránky Full Tilt Poker provozují. Celá společnost podle ní podávala nepravdivé zprávy o své finanční situaci, neoprávněně poskytovala úvěry a neinformovala o podstatných událostech. Komise pozastavila licence všem čtyřem firmám skupiny Full Tilt Poker již v červnu.

Pokerová špína

Na Full Tilt Poker stejně jako na konkurenční firmy Absolute Poker a PokerStars podala už dříve žaloby americká federální prokuratura, která je obvinila z bankovních podvodů, praní špinavých peněz a dalších trestných činů.

Minulý týden prokurátoři prohlásili, že Full Tilt Poker provozuje "pyramidový podvod", protože brala hráčům peníze z jejích účtů a svým ředitelům vyplatila více než 440 milionů dolarů (osm miliard dolarů). Firma tato obvinění odmítla.

Peníze dostávaly i hvězdy

Mezi těmi, kdo podle agentury AP dostávali peníze brané z hráčských účtů, byli slavní hráči pokeru známí z televizních obrazovek. Například vítěz World Series of Poker z roku 2000 Chris "Ježíš" Ferguson údajně dostal nejméně 25 milionů doalrů a Howard "profesor" Lederer získal 42 milionů dolarů.

Komise na Alderney uvedla, že odebrání licence neznamená, že nemůže být později obnovena, pokud firma získá nového vlastníka a management. Nevyřešené závazky vůči hráčům pak budou věcí policie a soudů.

Provozovatelé internetového pokeru se zejména zaměřují na americký trh, kde však je organizování hazardních her na internetu od roku 2006 v podstatě zakázáno. Podle amerických úřadů jsou podvody těchto firem důsledkem snahy o obcházení tohoto zákazu.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?