2. dubna 2008 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku přibude 55 větrných elektráren

ČEZ postaví v Česku 55 větrných elektráren. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ postaví v Česku 55 větrných elektráren. | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetická skupina ČEZ již získala souhlasy obcí k výstavbě 55 větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu až 150 megawattů. První stroje by mohly stát již příští rok a během čtyř let chce ČEZ zprovoznit stroje s celkovou kapacitou 100 megawattů. Ne všude jsou ale lidé z plánů na výstavbu větrníků nadšeni.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje nyní připravuje výstavbu čtyř rozsáhlejších a několika menších větrných parků. Poblíž jaderné elektrárny Dukovany má v katastru obcí Rešice, Tavíkovice a Čermákovice do roku 2011 vyrůst větrný park s celkem 24 stroji; každý s výkon dva až tři megawatty.

Dalších 13 strojů s celkovým výkonem až 39 megwattů chce ČEZ postavit u Stříbra na Tachovsku, kde by mělo vyrůst 13 strojů. Menší projekty počítají s jedním až čtyřmi větrníky."Realizace projektů ve větrné energetice je vzhledem k přísným legislativním nárokům během na dlouhou trať, první stroje by přesto mohly být v provozu již v průběhu roku 2009," řekl mluvčí ČEZu Ivo Měšťánek.

Proti výstavbě větrných elektráren se nicméně na některých místech zvedl odpor. Například u Dukovan plánoval ČEZ mnohem rozsáhlejší park, část obcí včetně Dukovan se proti projektu postavila. Tachovský deník zase nedávno uvedl, že u Stříbra nechce větrníky skoro šedesát procent lidí. Zastupitelstvo Stříbra zatím vyslovilo se záměrem pouze předběžný souhlas.

Loňská výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů ČEZ činila 1575 gigawatthodin. Pilířem jsou nyní vodní elektrárny, ale hlavní rozvojové aktivity ČEZ se orientují na vítr, biomasu a bioplyn. Do roku 2020 chce mít ČEZ v ČR ve větrných elektrárnách instalovaný výkon 500 MW. Pro srovnání: výkon jaderné elektrárny Temelín je 2000 MW.

Lidovky.cz, ČTK