17. listopadu 2014 18:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na dvě finty. Roste počet okradených přes platební kartu

Platební karty MasterCard – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty MasterCard – ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Nikdy nesdělujte informace o své kartě na výzvy z internetu, alarmuje Sdružení pro bankovní karty (SBK). Počet podvodů s platebními kartami, při kterých jsou jejich majitelé vyzváni k odeslání údajů o kartě přes internet se v Česku v poslední době zdvojnásobil.

Objevily se zatím dva druhy postupů, kterými se podvodníci snaží údaje o kartě z jejího majitele vytáhnout. Při prvním z nich přes Facebook žádají o půjčku malého obnosu peněz a vyzvou k vyplnění informací o kartě na internetové stránce, ze které data získají a kartu pak využívají k placení podvodných transakcí. Podvodníci také slibují hráčům finanční bonusy u sázkových kanceláří, pokud zadají údaje o své kartě, kterou ale následně zneužijí.

ČTĚTE TAKÉ:

„Sdružení pro bankovní karty důrazně doporučuje na takovéto výzvy nereagovat. Podobných scénářů může existovat více,“ uvedlo SBK. Majitele karty, kteří už informace o ní na takovéto výzvy odeslali, vyzvalo sdružení k jejímu zablokování.

Pojištění pomůže

Základem dobrého pojištění majetku není pouze cena, ale kombinace ceny a kvalitního nastavení pojistky.

Nabídka Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Členy Sdružení pro bankovní karty jsou banky a další organizace, jejichž zájmem je platební karty v Česku rozvíjet. Podle údajů ke konci června klienti bank v Česku vlastnili 8,335 milionu debetních karet, 2,08 milionu kreditních karet a 221.000 takzvaných charge karet, vázaných na úvěrový účet.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!