23. června 2016 16:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku se dá nově platit mobilem, službu spustila ČSOB

Aplikace ČSOB NaNákupy pro placení mobilním telefonem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aplikace ČSOB NaNákupy pro placení mobilním telefonem | foto: Luděk Vokáč, Česká pozice

PRAHA Do Česka konečně dorazilo bezdotykové placení pomocí mobilního telefonu. Ode dneška si pomocí aplikace ČSOB NaNákupy mohou vyzkoušet novinku i klienti druhé největší tuzemské banky.

Koncem prázdnin by se pak bezkontaktního placení měli dočkat i klienti konkurenční Komerční banky.

Lidové noviny měly možnost aplikaci ČSOB vyzkoušet. Až na pár zádrhelů a pobavených a nedůvěřivých pohledů prodavačů funguje aplikace dobře. Přesto zatím trpí několika málo nedostatky, které však mohou snadno zmizet. Pokud například milovníci fast fo odů mají v aplikaci nahranou virtuální kartu od MasterCard, nezaplatí jí v restauracích KFC.

Dalším zádrhelem, který se občas objeví, je nutnost opakování platby. Nicméně to se LN stalo během asi deseti placení jednou. Další nevýhodou oproti normální kartě je, že nelze použít službu cashback, tedy vybrání hotovosti u obchodníka. V době, kdy bezkontaktní bankomaty v ČR ještě nefungují, je tak možné aplikaci použít pouze k placení.

Rozdíl je také v tom, zda klient používá kartu Visa, či MasterCard. Zatímco u Visy lze platit do 500 korun bez zadání PIN, u MasterCard ho aplikace požaduje i při nižších platbách. „PIN časem odbouráme, ale zatím je tam z bezpečnostních d ůvodů. Chceme, aby si tato služba získala důvěru. Z hlediska autentifikace přitom existují daleko elegantnější mechanismy než PIN. Může jít o otisk prstu či selfie pay,“ říká šéf MasterCard Miroslav Lukeš.

Nicméně potenciál mobilního placení je do budoucna oproti normální platební kartě mnohem větší. Aplikace by totiž v pozdějších měsících letošního roku měla nabídnout služby, jako je například možnost „uskladnit“ si virtuálně účtenku od nákupu nebo správa různých karet.

Účtenky, seznamy a platby přes internet

„Do konce roku rozšíříme aplikaci o další praktické funkce. V podstatě přesuneme obsah peněženky do mobilu. Lidé budou moci mezi sebou sdílet online nákupní seznam, využívat virtualizované věrnostní kartičky, archivovat si účtenky nebo platit na internetu. Provedeme tak klienta od nákupu zboží až po jeho případnou reklamaci. Neplatební část aplikace bude moci využívat i široká veřejnost, tedy i ti, kteří zatím nejsou klienty ČSOB,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Že je bezkontaktní placení jen jednou z funkcionalit mobilního placení obecně, potvrzuje i šéf společnosti Visa, Marcel Gajdoš. „Mobilní aplikace začnou nabízet mnohem více než jen mobilní platby, jako například kontrolu nad útratami, manažera jednotlivých karet či možnost financování spojené právě s provedenými platbami,“ říká.

Kromě ČSOB a Komerční banky možnost vyvíjí a testuje i největší tuzemská banka Česká spořitelna. Kdy přesně ji klientům nabídne, není zatím jasné. Bank, které na technologii v Česku pracují, je ale mnohem více. „V příštím roce začnou postupně nabízet službu i zbylé banky na trhu,“ upozorňuje Marcel Gajdoš.