28. prosince 2009 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku se prodávají nebezpečné postýlky. Dětem hrozí zlomeniny

V Česku se prodávají nebezpečné postýlky. Dětem hrozí zlomeniny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku se prodávají nebezpečné postýlky. Dětem hrozí zlomeniny | foto: Shutterstock

PRAHA Šest rizikových dětských postýlek zjistilo na tuzemském trhu občanské sdružení spotřebitelů Test. Postýlky mají podle odborníků nebezpečné mezery, v nichž může snadno uvíznout část dětského těla.

Mezi nejčastější úrazy malých dětí, které jdou na vrub nevyhovujícím konstrukcím postýlek, patří podle šéfredaktorky časopisu Idy Rozové pohmoždění a zlomení končetin. Časté jsou také pády při selhání zajišťovacího mechanismu posuvné bočnice. Bolestivá bývá i zaklíněná hlava mezi příčkami nebo mezi bočnicí a čelem postýlky, přiskřípnutá ruka a uvízlý prst v lehce přístupném otvoru.

Z jedenácti testovaných postýlek podle sdružení Test nevyhověly výrobky Anna Eco (dovozce AGS-Sport), Eva a Grzeš (neznámí výrobci), Scarlett Alek a Scarlett Kubíček (dovozce Zdislaw Krajewski, Scarlett), Rafal I (výrobce Klupš, Polsko). "Společným jmenovatelem nedostatků je nedodržování požadavků na bezpečnou velikost pro dítě přístupných mezer, v jednom případě jsou navíc pro dítě přístupné montážní díry," uvedlo sdružení Test.

Výsledky testu podle Rozové svědčí o tom, že výrobci buď neznají požadavky týkající se bezpečnosti dětských postýlek, anebo je nerespektují. "Zarážející je, že někteří výrobci dokážou zároveň vyrábět jak bezpečné, tak nebezpečné postýlky. Stejně zarážející je, že velcí a na trhu dobře zavedení dovozci zařazují do svého sortimentu i výrobky nebezpečné," upozornila Rozová.

ČTK