Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku se rozšiřují dosud neznámá svrchně kvašená piva

Orosené pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orosené pivo. | foto: Shutterstock

PLZEŇ Díky malým restauračním pivovarům se v Česku začala objevovat svrchně kvašená piva. Český pivař tyto produkty nezná, protože je zvyklý na spodně kvašené ležáky. První větší výrobce, které tyto produkty nabídl na trh, je Pivovar Náchod.

Z malých restauračních pivovarů skoro každý a lidem chutná, řekl pivovarnický expert Josef Krýsl z Plzně, který staví malé a domácí pivovary. Podle pivovarského svazu ale budou tato piva vždy minoritní.

"Zájem se stále mírně zvyšuje, jde o jeden z mála růstových segmentů. Sázíme na nastupující mladou generaci, která když tato piva se zajímavou chutí na cestách potká, tak se k nim v Česku vrací," řekl šéf Pivovaru Náchod Josef Hlavatý.

Podle Krýsla je jejich výhodou, že se v ohromné nabídce těchto piv, která po světě je, nedá unifikovat chuť, jak tomu často je u ležáků od
nadnárodních korporací. Jde o piva silná, dodal.

Dražší než ležák
Pivovar Náchod loni prodal 130.000 hl. piva a svrchně kvašené druhy tvořily 5500 hl. Většinu většinu z nich tvoří pšeničné pivo Weizen. Firma ho začala vařit v roce 2003, od podzimu 2006 vyrábí English Pale Ale a od loňska Stout, český Guinness. Cenově jsou tato piva dražší než ležáky.

Podle ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého jsou ale Češi zvyklí na úplně jiné druhy piv. "Vyzkouší si to a tím to skončí," řekl. Přesto vítá, že piva na trhu jsou. Podle něj by mohla výhledově tvořit jedno procento prodejů, ale chutě českých pijáků nezmění. "Je to navíc úplně jiná technologie, která může způsobit výrobcům problémy. Svrchně a spodně kvašená piva se kontaminují navzájem, protože kvasnice létají vzduchem," řekl. Musí mít proto oddělené spilky.

"Ani v jiných zemích nejdou včetně Bavorska, které je pravlastí svrchně kvašených piv, ale nyní je tam nejvíce pilsnerů," dodal Veselý. Podobně je to ve Velké Británii i ve velmi silném Irsku, kde dříve dominující Guiness lidé postupně opouštějí ve prospěch ležáků.

45 druhů piv
Na světě existuje podle Krýsla asi 5500 značek rozdělených do 45 druhů. Základními skupinami jsou svrchně a spodně kvašená piva. "Spodně kvašených je asi třetina, svrchně zbytek. Nejvíce se ale prodávají ležáky, kterých je ze světové produkce téměř 80 procent a chrlí je zejména nadnárodní pivovarničtí giganti," dodal.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!