Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku se staví hotely pro děti

Děti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti - ilustrační foto. | foto: ArchivLidové noviny

PRAHA Dovolená s malým dítětem vždycky přináší větší starosti a zodpovědnost ze strany rodičů. A právě proto se mnoho tuzemských hotelů chystá na novinku – dětské hotely. „Z vlastní zkušenosti vím, že je těžké ubytovat se s dětmi v hotelu. A právě proto jsme se rozhodli vytvořit prostředí vhodné pro děti. V podstatě jde o hrací místnosti, které byly původně plánované jako nejdražší apartmá v hotelu,“ řekl LN Jan Kuklík, obchodní ředitel Omnia hotelu v Jánských Lázních.

Rodiče tak mohou bez obav vyrazit na celodenní výlet a o jejich ratolesti bude po všech stránkách postaráno – od organizování programu pro děti po přípravu speciálních dětských menu nebo hlídání vyškolenou chůvou. Většina těchto služeb je první hodinu zdarma. Tímto způsobem se snaží hoteliéři nalákat potenciální zájemce.

Pro provoz a hlídání dětí ale není zákonem stanovená žádná minimální kvalifikace. „Je věcí hoteliéra, jaké požadavky na kvalifikaci svého personálu stanoví. Zpravidla se jedná o osoby se zdravotnickým či pedagogickým vzděláním,“ konstatovala Tereza Brychtová z brněnské cestovní kanceláře S-guide.

Vše je ale teprve na začátku. Doposud totiž v převážné většině zdejších hotelů bylo ubytování s dětmi určitým nadstandardem. Typická česká rodina nabalila vše potřebné pro pobyt a vyrazila si odpočinout do apartmánu.

„Někteří rodiče už ale objevili kouzlo skutečného odpočinku – dovolené z mateřské dovolené. Stále více Čechů tak začíná vyhledávat speciální služby v hotelech orientovaných na rodiny s dětmi,“ uvedla Brychtová.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury lze o tento typ hotelu čekat v budoucnu velký zájem. „Vznik takových hotelů, jako jsou dětské hotely, je vždy závislý na životní úrovní v dané zemi. Předpokládám, že i Česko se v tomto ohledu přiblíží sousednímu Rakousku, kde mají dětské hotely velký úspěch,“ dodal Okamura.

Většina domácích hoteliérů vidí v tomto ohledu velkou mezeru na trhu a snaží se tyto služby okamžitě nabízet. „Plánujeme celou jednu budovu našeho komplexu přestavět na rodinná studia, kde budou mít rodiče vše, co potřebují. Rovněž chceme v prostorách kryté terasy umístit přebalovací pult,“ informoval Ondřej Neděla, ředitel Hotelu Aurum z Černého Dolu.

Pro starší děti jsou připraveny místnosti s internetem, jízda na koni nebo hraní tenisu s profesionální trenérkou. „Hoteloví hosté mají na spoustu služeb desetiprocentní slevu. Například jízda na koni stojí dvě stě korun za hodinu a internet jednu korunu za minutu,“ dodal Neděla.

Na takovouto dovolenou nevyrážejí jen rodiče s malými dětmi nebo samotné maminky s dítětem. „Perličkou právě v době blížících se prázdnin je to, že v hotelu máme mnoho rozvedených tatínků, kteří mají ratolesti na prázdniny u sebe. Vědí totiž, že jim personál pomůže v situacích, které obvykle obstarává maminka,“ uvedl Kuklík.

Přesto nejsou dětské hotely pro každého. Ve většině případů jde totiž o luxusní tří- až čtyřhvězdičkové hotely. „Typickým zákazníkem jsou rodiny s nadprůměrnými příjmy z větších měst, s jedním či dvěma dětmi ve věku jednoho až sedmi let. Ceny na osobu a den se vyšplhají na čtyřmístnou částku,“ informovala Brychtová.

Jak ale hoteliéři dodávají, dětské pleny, sunary a kašičky by si hosté raději měli přibalit s sebou. „Dokonalost služeb zahraničních hotelů u nás zatím nehledejte,“ dodala Brychtová.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?