Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku stále přibývá bytů

V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | foto: Lidové noviny

Praha Levné hypotéky a státní podpora bydlení, to jsou důvody růstu bytové výstavby.

Stále více Čechů si pořizuje nové a vlastní bydlení. Jen loni se začalo stavět přes čtyřicet tisíc bytů, dokončeno jich bylo přes 32 tisíc. Je to nejvíce od roku 1992.

Důvodem pro boom výstavby je podle statistiků především příznivá situace na trhu hypoték a stavebního spoření. Svou roli hraje i podpora mladým manželům při získání prvního bydlení či budoucí zdražení staveb kvůli zvýšené sazbě daně z přidané hodnoty.
Nejvíc se staví v okolí velkých měst, Prahy a ve Středočeském kraji. Loni zde byla zahájena výstavba téměř osmnácti tisíc bytů. Naopak nejméně se staví na Liberecku a Karlovarsku. Například Central Group postavil loni přes tisíc bytů. „Problémy s obsazeností či špatnou prodejností nemáme. Už při zahájení stavby máme asi 40 procent bytů prodaných,“ říká obchodní ředitelka firmy Miluše Netolická.

Experti se shodují, že důvody pro zvýšení počtu bytů jsou zřejmé. „Mezi ty dlouhodobé patří zejména nízké úrokové sazby u hypoték a vypadá to, že podpůrný faktor levných hypoték zůstane v platnosti ještě dlouho,“ soudí ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová.
Podle ministerstva pro místní rozvoj poskytly tuzemské banky loni přes 52 tisíc hypoték za celkem téměř 73 miliard korun. Hypoteční banky se neobávají ani budoucnosti. „Zájem o hypotéky je stále značný. Pro letošní rok očekáváme nárůst o víc než třetinu,“ říká Kamil Kosman z České spořitelny. Podle něj poroste i celý trh hypotečních úvěrů. „Ochota obyvatel k zadlužení stoupá, příznivě se vyvíjejí sazby a ekonomika roste,“ dodává.

Banky se tak předhánějí, kdo přiláká co nejvíce klientů. Raiffeisenbank od začátku roku uzavřela se zákazníky 441 hypotečních úvěrů na bydlení v celkové hodnotě 709 milionů korun. „To představuje nárůst o více než sto procent,“ uvedl za banku Tomáš Kofroň. Podobně si vedou i ostatní banky.

Nedávno některé finanční domy opět přistoupily k snížení úroků. A to u pevné sazby zakotvené na pět let. „Důvodem snížení byl příznivý vývoj na finančních trzích,“ vysvětluje David Sahula z Hypoteční banky. Obdobně se zachovala i ČSOB. Většina ostatních se zatím k podobnému kroku nechystá. „Poslední snížení sazeb proběhlo na začátku února. Nyní neplánujeme žádnou změnu,“ uvedla Romana Kubálková z Komerční banky.

Dalším důvodem pro rozvoj výstavby je také státní podpora mladých rodin. „Hraje ale podružnou roli, protože nestačí financovat bydlení celé,“ dodává Šichtařová. Stát by měl přístup rodin k bydlení podporovat efektivněji, třeba plošnou dotací úroků z hypoték.
Odborníci soudí, že i v dalších dvou letech se bude počet nových bytů zvyšovat. Růst podpoří zejména snaha předstihnout očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty na bytovou výstavbu od roku 2008.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?