Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku ubývá lidí, kteří jsou bez práce déle než rok

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu lidí bez práce v Česku klesá. Více než rok bez zaměstnání bylo na konci září 29,9 procenta lidí evidovaných na úřadech práce. O rok dříve jich bylo 37,5 procenta a před dvěma lety 40,8 procenta. Informovala o tom mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Počet dlouhodobě nezaměstnaných klesá také v absolutních číslech. V závěru letošního září evidovaly úřady práce v celém Česku 67 093 lidí, kteří byli bez práce déle než 12 měsíců. O rok dříve to bylo 106 579 a v září před dvěma lety 154 273 osob.

Člověk, který je bez práce delší dobu, se podle zkušeností pracovníků úřadů práce s touto situací stále více sžívá a ztrácí nejen pracovní návyky, ale i důvěru ve své schopnosti. „Naopak se zvyšuje jeho nedůvěra k okolí. Zejména v případech, kdy se mu opakovaně nedaří získat zaměstnání. Následně se prohlubuje i neochota zaměstnavatelů takového uchazeče přijmout a dotyčný se dostává do začarovaného kruhu,“ uvedl ředitel ústecké krajské pobočky úřadu práce Radim Gabriel.

K rezignaci na hledání práce podle Gabriela přispívá i situace, kdy jde o takzvanou rodinnou nezaměstnanost. Tedy stav, kdy už několik generací v rodině nikdo nepracuje.

Úřady práce nabízí dlouhodobě nezaměstnaným kromě poradenství třeba doprovod k zaměstnavateli, přípravu na přijímací pohovor nebo možnost oživit si pracovní návyky formou krátkodobých pracovních příležitostí. „Pokud je uchazeč v exekuci nebo má finanční problémy, zařadíme ho co nejdříve do poradenských aktivit, nasměrujeme ho na občanské a dluhové poradny v regionu a snažíme se zvýšit jeho informovanost v této oblasti,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Pokud se dlouhodobě nezaměstnaného člověka podaří vrátit zpět do zaměstnání, nejčastěji to bývá na pozice pomocných a dělnických profesí. Uplatňují se ale také ve službách, například jako uklízeči a strážní, nebo v dopravě a řemeslech.

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na tři procenta. Bez práce bylo 224 331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 316 tisíc. 

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....