Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku za rok ubyly desítky tisíc živnostníků

PRAHA Už druhým rokem po sobě pokračuje rychlé snižování počtu drobných živnostníků a podnikatelů. Od konce roku 2003 po loňský listopad se jejich počet snížil o 81 tisíc z 998,5 na 917,2 tisíce. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení.

Pro srovnání: počet podnikatelů, kteří skončili, odpovídá zhruba počtu obyvatel města Zlína. Hlavní důvod snižování počtu živnostníků je podle šéfa Sdružení podnikatelů ČR Bedřicha Dandy zavedení minimální daně a zvýšení sociálního a zdravotního pojištění.

Minimální daň zavedla koaliční vláda od roku 2004 v rámci reformy veřejných financí. Chtěla tímto způsobem bojovat proti daňovým únikům. Živnostníci musí proto platit stejně vysokou daň jako zaměstnanec s polovinou průměrné mzdy, i když skončí ve ztrátě.

Pokles počtu drobných podnikatelů přitom bude zřejmě ještě pokračovat. Důvod? Podle provozovatele pekárny Otakara Svobody je pro malé podnikatele doslova pohromou převedení placení nemocenské za prvních 14 dnů nemoci pracovníka ze státu na zaměstnavatele.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že převod povinnosti na podnikatele bude vyvážen snížením sociálních odvodů. „Na tomto vydělají pouze velké podniky typu Škody Auto. Pro malé podnikatele to bude znamenat katastrofu,“ oponuje Svoboda.

Sobotka se domnívá, že vláda usnadnila živnostníkům život. Od začátku roku se například sníží daně zejména lidem s měsíčním příjmem do 30 tisíc korun. „Celkově je však vliv vlády na počet podnikatelů nepříznivý,“ říká Danda.

Více čtěte v dnešních Lidových novinách!

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.