9. června 2009 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku začínají letní výprodeje, ceny klesnou až o 70 procent

Sleva, výprodej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sleva, výprodej | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

PRAHA V Česku začínají letní výprodeje a ceny sezonního zboží klesnou až o 70 procent. Lidé budou moci od středy výrazně levněji nakoupit například v outletovém centru Fashion Arena v Praze-Štěrboholích a postupně se přidají další obchodníci. Hlavní vlna letních výprodejů přijde na řadu v červenci a srpnu, kdy snížení cen bude ještě výraznější.

Obchodníci ale letos navzdory hospodářské krizi, kvůli které Češi v obchodech méně utrácejí, neplánují větší letní výprodeje než v předchozích letech.

Ceny od středy sníží všech zhruba sedm desítek outletových obchodů, které v centru Fashion Arena fungují. "Protože úkolem obchodů v outletovém centru je vyprodat veškeré skladové zásoby, nejsou výjimkou slevy i 70 procent oproti původním cenám," sdělilo dnes ČTK vedení Fashion Areny.

Výrazné slevy začnou nabízet i jiní prodejci "První akční nabídky se v našich obchodech objeví už v průběhu června. Letní slevy se budou letos pohybovat mezi 50 a 75 procenty. Zákazníci budou moci výhodné ceny využívat postupně podle druhu zboží," sdělila ČTK mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová.

V závěru června zahájí letní výprodeje také síť obchodů s módou C&A. "V první fázi budeme mít slevy do 50 procent," uvedla Hana Raková ze společnost C&A Moda ČR. Na prázdninové měsíce naplánoval letní slevy obchodní řetězec Ahold.

"Letní výprodeje zahájíme v polovině července. Pro zákazníky jsme letos připravili až sedmdesátiprocentní slevy na vybrané položky. Zejména se bude jednat o textil a sportovní vybavení," sdělil mluvčí Aholdu Libor Kytýr.

Krize výprodeje neovlivní
Obchodníci tvrdí, že hospodářská krize letos nebude mít vliv na rozsah letních výprodejů. "Výše slev i složení sortimentu zařazeného do nabídkových akcí budou obdobné jako loni," podotkla Karasová. Pokles poptávky letos podle Rakové zatím není tak dramatický, takže sklady obchodníků nejsou přeplněné neprodaným letním zbožím.

"Předpokládám proto, že letní slevy budou letos podobné jako loni," uvedla Raková. Krize nepřiměla obchodníky k větším slevám ani na začátku letošního roku, kdy zahájili novoroční výprodeje. Podle průzkumu portálu www.akcniceny.cz ale tehdy přibylo zboží nabízeného ve slevových akcích.

Kytýr míní, že letní slevy letos do obchodů přilákají více lidí. "V souvislosti se současnou ekonomickou situací očekáváme větší zájem zákazníků o zboží ve výprodeji. Tomu jsme přizpůsobili i nabídku zlevněného zboží," uvedl.

Marketingová manažerka Fashion Areny Iva Janovská podotkla, že sezonní slevy jsou pro Čechy velkým lákadlem. Poslední zimní výprodej podle Janovské zvýšil návštěvnost tohoto outletového centra ve srovnání s předchozím rokem o 50 procent.

Obchodníci si díky letním výprodejům uvolní sklady a prodejní plochy pro nové zboží. Výprodeje jsou tradičně také důležitým marketingovým nástrojem, pomocí kterého obchodníci soupeří o zákazníky. Některé obchodní řetězce, které ČTK oslovila, proto letos termín zahájení letních slev úzkostlivě tají, aby konkurenci neodkryly své karty.

ČTK