24. června 2008 11:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku žije 17.000 dolarových milionářů

V Česku přibývá lidí, kteří disponují minimálně 15,5 miliony korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku přibývá lidí, kteří disponují minimálně 15,5 miliony korun. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Počet dolarových milionářů v Česku stále roste, a to především díky rostoucí ekonomice a posilování koruny. Loni se počet Čechů, kteří podle aktuálního kurzu disponují minimálně 15,5 milionu korun, zvýšil na 17.000, což je meziročně o 15 procent více. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnily společnosti Capgemini a Merryll Lynch.

Milionáři se podle náměstka generální ředitele Komerční banky Vladimíra Jeřábka rekrutují v posledních letech především z řad podnikatelů, kteří prodali nebo opustili své firmy. "Tato skupina roste nejdynamičtěji a trend nadále pokračuje," uvedl. Mezi další velkou skupinu milionářů patří manažeři a odborníci velkých nadnárodních firem působících v ČR.

Tempo růstu počtu bohatých v Česku je opět vyšší než v předchozích letech. Předloni stoupl počet dolarových milionářů o 12,6 procenta a v roce 2005 o 10,6 procenta. Celosvětově se počet velmi bohatých zvýšil loni o šest procent na 10,1 milionu osob, jejich celkové bohatství vzrostlo o 9,4 procenta na 40,7 bilionu dolarů.

Studie neuvádí jména konkrétních bohatých lidí. Do jejich bohatství zahrnuje pouze investiční majetek, nezapočítává tak nemovitosti, ve kterých tito lidé bydlí. K počtu dolarových milionářů
studie dospěla sledováním dostupných informací od statistických úřadů, bank, z kapitálových trhů a vývoje jednotlivých ekonomik.
Lidovky.cz